Bilgi

Kömürlü Mü? Kömürsüz Matkap Mı?

Kömürlü Mü? Kömürsüz Matkap Mı

2016 senesinin ilk aylarından bu yana hızlı bir biçimde popüler bir hale gelen kömürsüz motorlu şarjlı matkap ve kömürlü motorlu şarjlı matkap bütün kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ve ilgi ile karşılanmaktadır. Bu yazımızda kömürlü ve kömürsüz motorlu şarjlı matkaplar hakkında okurlarımız için bilgilendirme yapacağız.

Kömürsüz Motor Nedir?

Fırçasız motor olarak da adlandırılan kömürsüz motorlarda mıknatıs bölümü motor milindedir ve bobinler sabit bir şekilde durmaktadır. Motora enerji iletildiğinde rotor içerisindeki mıknatıslara ters bir biçimde manyetik bir alan meydana getirir ve motor döner. Kömürlü veya kömürsüz olarak nitelendirilen çok farklı motor tipleri bulunmaktadır;

  • Kömürlü motor
  • Kömürsüz motor
  • Step motor
  • Servo motor

Kömürlü ve Kömürsüz Matkap Farkları

İlk olarak ana prensip akımı sargılı olan bölüme iletmekle başlar, kömürlü ve kömürsüz matkap arasındaki farklarsa enerjinin iletilmesinin ardından ortaya çıkmaktadır.

Kömürlü motorda; Bobin endüvide yani orta bölümde yer almaktadır. Bu bölüm dönmesi veya hareket halinde olması gerektiğinden kömür devreye girmektedir. Dönme eylemi, kömüre aktarılan enerjinin kollektöre akımı ulaştırması ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Eğer kömür olmadan kablolar ile bağlantı gerçekleştirilmiş ise enerji kablolarını bükerek kopmasına yol açacaktır.

Kömürsüz motorda; Sargılı bölüm sabit dış kasaya bağlı ve bobine akım iletilerek mıknatıslı olan endüvidenin harekete geçmesini sağlayacaktır. Bu mekanizma sayesinde kömür devre dışı kalmış olur.

Kömürlü Matkabın Olumlu ve Olumsuz Yanları

Kömür devamlı sürtünme durumunda olduğundan bir süre sonra tükenecek ve servis tarafından kömür veya tamamen motorun değişmesi gerekecektir.

Kömür sürtünmesi bir enerji tüketimi meydana getirdiğinden aküden fazladan amper kullanarak akünün daha çabuk tükenmesine yol açacaktır.

Kömür sürtünmesiyle motorun durma ve kalmasında toplamda %10 ile %30 arasında fazla enerji tüketerek yine akünün hızlı bitmesine sebep olacaktır.

Kömürsüz Motor Olumlu ve Olumsuz Yanları

Kömürsüz matkaplar, kömürlü motorların tam zıttı olacak şekilde çalışmaktadır. Kömür tüketimi bulunmamaktadır ya da kömür aşınması nedeni ile motor arızalarının meydana gelmesine sebep olmaz. Kömür olmadan çalıştığı için hem makine durma ve kalkmasında hem de enerji harcanmasında daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır.

Fakat bu yeni teknolojinin beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmesi ihtimali vardır. Bu olumsuzluklar;

Her ne kadar dezavantajı bulunmasa da kömürsüz motorun daha üst teknolojisi üretilmeden bu sistemin tam ve doğru çalıştığı kesin olmamaktadır.

Bu motor mekanizması ek birkaç elektronik kartı içerisinde bulundurmakta, her ek kart elektronik yönden hoş görülmemekte ve her elektronik sistemin yeni bir arıza sebebini beraberinde getirme ihtimali bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.