Bilgi

Köpük Beton Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Köpük Beton Nedir Nerelerde Kullanılır

Çimento, su, özel ince kum ve özel ajan materyali karışımından meydana gelen, içeriğinde %75 ile %80 oranında birbiri ile bağı olmayan kapalı hava boşluklarının yer aldığı gözenekli betona Köpük Beton denilmektedir.

Köpük beton, hafif beton çeşitleri arasındaki en önemlilerden bir tanesidir. İçeriğindeki petek biçimindeki kapalı hava boşluklarının sunduğu avantajlardan ötürü inşaat sektörünün bütün aşamasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Köpük Beton Nerelerde Kullanılır?

Köpük beton, bütün yapıların iç ve dış duvarları ile beraber zeminlerinde kullanılmaktadır. Taş, tuğla, bims briket, tesviye betonu ve yanabilen dış cephe mantolama malzemesi gibi, klasik yapı elemanlarının yerine kullanılabilmektedir.

İçeriğinde ince kum, özel ajan ve çimento haricinde materyal bulundurmayan köpük beton çok hafiftir. Köpük betonlar İnsan sağlığına karşı zararlı değildir. Gözenekli, ısı ve ses yalıtımı sunan, yatırım ve üretim maliyetleri minimum olan çevreci yapı ve yalıtım malzemesi olan Köpük beton, pek çok yerde kullanılmaktadır.

Köpük beton harcı, işletmelerde kalıp haline getirilip boyutlanarak blok haline getirilebilmektedir. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda uygulama alanlarında, inşaatta hazırlanarak bir pompa desteği sayesinde rahatlıkla uzak mesafe ya da katlara taşınmaktadır.

Yoğunluğuna paralel olarak duvar blokları, asmolen, prekast panel ve çatı katından bodrum katına kader her yerde köpük beton kullanılmaktadır. Ayrıca yalıtım tesviye betonu, süs elemanları yahut panelleri, dekoratif plakalar ve pencere sövelerinde tercih edilmektedir. Köpük beton hazır konut, prefabrik yapı, donatılı ya da donatısız hazır bahçe duvarlarında kullanım yapılmaktadır. Park ve bahçe peyzaj elemanları olarak da kullanım yapılmaktadır.

Endüstriyel binaların, termik ve akustik yalıtımında, zeminlerde beton ağırlığının düşürülmesi ihtiyaç olan durumlarda, köpük beton idealdir. Boruların geçirimsizliği için yalıtımında ve yangınla karşı karşıya kalabilecek yerlerde de köpük beton tercih edilmektedir. Çok yüksek ve çok düşük ısılara sahip alanlarda, ısı yalıtım amacı ile dolgu betonu olarak kullanılmaktadır.

Çelik yapı düzeneklerinde, ısı yalıtımlı hafif döşeme ve duvar üretiminde, Tünel, maden ve kuyu tarzı boşlukların kapatılmasında rahatlıkla köpük beton tercih edebilirsiniz. Stabil olmayan zeminlerin sağlam duruma dönüştürülmesinde, yapı çevresindeki çökmeleri engellemek için köpük beton kullanılmaktadır. Köpük betonlar Dolgu betonu, hava alanları, liman, yol ve kaldırım tabanlarının yapımında olmazsa olmaz ürünler arasındadır. Köprü ve viyadüklerde buzlanmayı engellemek de dolgu betonu olarak köpük beton kullanılmaktadır.

Yeni, teknolojik ve sıklıkla talep edilen Köpük betonlar ülkemiz için son derece önemlidir. Birbirinden farklı kullanım alanına sahip Köpük betonlar ana yapı ve yalıtım materyalidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.