Bilgi

Kullanım Alanlarına Göre Matkap Çeşitleri Nelerdir?

matkaplar

Havalı ‘Pnömatik’ matkap, darbeli matkap, darbesiz matkap, elektrikli matkap, manyetik matkaplar ve akülü matkap gibi pek çok matkap modeli bulunmaktadır. Kategorimizde yer alan Matkap çeşitleri, ince ve değişik çözümler gerektiren işlerinizde sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Havalı (pnömatik) matkap, ağır sanayi işlerinde tercih edilen matkap çeşididir. Çalışma prensibi ise diğer matkap çeşitlerine kıyasla çok farklıdır. Çünkü havalı matkapların çalışması için beraberinde bir de kompresör bulundurmak gerekmektedir. Havalı matkap çeşidinin başka türlü çalışma şansı bulunmamaktadır.

Darbeli matkap ise bünyesinde birbirine sarılı olarak çarklar yer alan bir matkap çeşididir. Matkabın darbe yapmasını mümkün kılan, karşılıklı kuvvetlerin birbirine çark etmesidir. Darbeli Matkap, darbe durumundan çıkartıldığında çarklar da birbirinden ayrılır. Darbeli matkabın darbe özelliğinin en yüksek olduğu alanlar sert zeminlerdir.

Akülü matkap ise basit işlerde tercih edilen matkap çeşididir. Çalışması için, akülerinin (batarya) şarj edilmiş olması gereklidir. Taşınabilir durumları ve kablo sıkıntısı yaşatmamaları nedeni ile oldukça kullanışlı cihazlardır.

Elektrikli matkap ise, mekanizmalarının çalışması ve güç üretebilmeleri için, matkabın elektrik kablosunun bir prize takılmasına ihtiyaç duyulan matkap cinsidir.

Matkap Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerde hobi amaçlı işlerde veya profesyonel anlamda onarım işlerinde kullanılacak olsun, her zaman bir matkaba gereksinim duyulabilir. Burada önemli ayrıntı, matkap alırken amacınıza göre seçim yapmanızdır. Şayet evde basit işlerde kullanmak için bir matkap satın alacaksanız, donanımlı bir matkap almanıza gerek yoktur. Kullanımı basit ve hafif bir matkap en ideal seçim olacaktır. Fakat sürekli bir matkaba gereksinim duyuluyorsa ve yapılacak iş profesyonel ise kesinlikle donanımlı bir matkap satın almalısınız.

Manyetik Matkap alırken dikkat edilecekler hususlar arasında, matkabı kullanım süresini de göz önünde bulundurmalısınız. Şayet matkap uzun süreli işlerde kullanım yapılacaksa, kesinlikle kablolu bir matkap seçim yapılmalıdır. Ancak daha kısa zamanlı uygulamalar için bir matkap satın alınacaksa şarj edilebilir, kablosuz matkaplar daha doğru bir tercih olacaktır.

Kategorimizi ziyaret ederek matkap çeşitlerine dair detaylı bir araştırma yapabilir, ihtiyaç duyduğunuz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.