Bilgi

Küpeşte Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Kaç Cm Olmalıdır?

Küpeşte Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Kaç Cm Olmalıdır

Günümüzde binalarda birçok farklı merdiven kullanılmaktadır. Merdivenleri kullanırken güvenli olmak önemlidir. Bu nedenle ahşap, metal çubuk, arme cam ve mermer gibi malzemelerden üretilmiş korkuluklar kullanılmaktadır. Küpeşte bireylere emniyetli iniş ve çıkış sağlamaktadır. Küpeşteler merdiven koluna paralel olacak şekildedir. 1. basamaktan başlayarak kesinti olmaksızın merdivenin son basamağına kadar devam eden tutunma elemanlarına küpeşte denilmektedir.

Küpeşteler, merdivenlerde iniş çıkışlara destek olduğu için avantaj sağlamaktadır. Güvenliği sağlamak amacı ile merdivenin açık olan bölümlerine çıkış şeridi boyunca merdiven eğimine paralel olarak korkuluk ismi ile bilinen elemanlar yerleştirilmektedir.

Merdiven boşluğunun olduğu tarafa düşmemek ve de güvenlik için merdivenlerin malzemesi ile uyumlu korkulukların kullanılması son derece önemlidir. Korkulukların üstünde, elle tutularak konforlu iniş veya çıkış için kullanılan küpeşteler farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Küpeştelerin yüksekliği basamak ucundan itibaren 95 cm olacak şekildedir. Küpeşte, merdiven basamaklarının uç kısmına yahut basamak burnu üstüne 85 ile 95 cm yükseklikte bulunmalıdır.

Küpeşte Çeşitleri Nelerdir?

Teknoloji ve bilimsel alandaki gelişmeler her sektöre etki etmektedir. Ortaya çıkan gelişmeler küpeşte hammaddesi çeşitliliği sağlamıştır. Önceki dönemlerde ahşap olan korkulukların yerine günümüzde paslanmaz çelik korkuluklar kullanılmaktadır. Küpeşte modelleri genel olarak düz görünüme sahiptir. Fakat değişik görünüme sahip küpeşteler de kullanılmaya başlanmıştır. Son günlerde cam küpeşteler estetik ve görünüm bakımından iç mekanlarda fazlası ile sık kullanılmaktadır.

Pleksi küpeşte, paslanmaz küpeşte veya alüminyum küpeşte gibi çeşitler da yaygın kullanım alanına sahiptir. Küpeşteler merdiven tasarımlarının esas bir parçasıdır. Merdiven çeşitlerine ya da dekorasyon türüne uygun olacak şekilde farklı materyal, geometri yahut şekillerde tasarlanarak küpeşteler üretilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.