Bilgi

Lazer Kesim Makinesi Kaç Mm Keser?

Lazer Kesim Makinesi Kaç Mm Keser

Bimetal, demir, alüminyum, paslanmaz ve metal ürünleri kesmek için kullanılan ve çoğunlukla endüstriyel üretim için tercih edilen ve ayrıca kobiler, okullar ve hobi uzmanlar tarafından kullanılan bir teknolojidir. Lazer ile kesme uygulaması, genellikle optik aracılığı ile yüksek seviyede güç üretimi yapan bir lazerin çıkışını yönlendirerek gerçekleşmektedir. Lazer optiği ve CNC, üretilen ürünü ya da lazer ışını yönlendirmekte ve kendi amacı için kullanmaktadır. Ürünleri kesmek için kullanılan ticari bir lazer, ürüne kesilerek uygulanacak desenin CNC ya da G kodunu takip etmek için hareket kontrol mekanizması bulundurmaktadır. Odaklanan lazer ışınının ürüne yönlendirilmesi yapılır; ardından eritilir, yanar, buharlaşır ya da bir gaz püskürtülerek atılır, yüksek kaliteye sahip yüzey kaplamalı bir kenar bırakır. Endüstriyel lazer kesici aletleri, düz levha ürünlerinin yanında profil ve boru ürünlerin kesimini yapmak amacı ile kullanılır.

Süreç

Lazer ışınının üretiminin yapılması, kapalı bir kap içerisindeki elektriksel rezonansları ya da lambalar ile bir lazer ürününün uyarılmasını içerisine almaktadır. Parlayan malzeme uyarılırken, ışın, monokromatik bir ışık akışı biçiminde kaçmak için yeteri kadar enerjiye ulaşılana kadar kısmi bir ayna ile dahili olarak yansıtılma yapılır. Fiber optik veya aynalar, tutarlı olan ışığı çalışma yerine ışık odaklı bir mercek ile yönlendirme yapmak için kullanılır. Odaklanan kirişin en dar bölümü çoğunlukla 0,32 milimetre daha düşüktür. Ürünün kalınlığı ile bağlantı olarak, 0,10 milimetre kadar kenar genişlikleri mümkündür. Kenardan başka bir bölümden kesme yapmaya başlayabilmek için, her kesme işleminden önce bir delik açılır. Piercing çoğunlukla 13 milimetre kalınlığında paslanmaz çelik için yaklaşık olarak 5-15 saniye sürerken üründe bir delik açan yüksek lazer ışını imgeleme yapar.

Lazer kesim, kaynağından kararlı ışığın paralel ışınları genellikle çapı 1,5-2 milimetre aralığındadır. Bu kiriş, çoğunlukla, yoğun bir lazer ışını meydana getirmek için bir lens ya da ayna ile 0.025 milimetre çok ufak bir noktaya odaklanır ve yoğunlaşma yapar. Kontur kesme esnasında mümkün olan en pürüz olmayan yüzey oluşturmak için kiriş polarizasyonu yönü, kontörlü bir iş parçasının etrafını dolaşırken döndürülmesi gerekmektedir. Sac metal kesim için gerekli olan odak uzaklığı çoğunlukla 38-76 milimetre kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.