Bilgi

Lazer Ölçüm Cihazı Nedir?

lazer ölçüm cihazı

 

Lazer ölçüm cihazları genel olarak profesyonel ölçüm uygulamalarında tercih edilen elektronik cihazlardır. Mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir ve bölge planlama, inşaat mühendisliği, harita mühendisliği ve çevre mühendisliği gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektör grubunda yer alan personeller iş yaşamında lazer ölçüm aleti kullanırlar. Lazer ölçüm cihazları ve aksesuarları hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanıma elverişlidir.

Lazer Ölçüm Cihazı Çeşitleri

Lazer ölçüm aletleri, profesyonel ölçümlerde yanılma oranınızı minimuma indirerek en doğru neticelere ulaşmanızı sağlarken, sizi şerit metre ile ölçüm yapma işleminden kurtarır. Lazer metreler en sık kullanılan lazer ölçüm cihazları içerisinde ilk sırada bulunmaktadır. Lazer metre ölçebileceği azami uzaklıklar açısından aletten alete değişiklik gösteren bir üründür.

Kimi ürünlerde 50 m’ye kadar uzaklık ölçebileceğiniz gibi kimi ürünlerde ise azami ölçüm mesafesi 25 m ile sınırlandırılır. Doğrusal ölçü alma uygulamalarının yanında kimi lazer ölçüm aletleri ise lazer hizalamalar için tercih edilir.

Lazer Ölçüm Cihazı Nasıl Çalışır?

Hizalama işlemi için Lazer distomat ve çapraz çizgi lazeri gibi cihazlar kullanılmaktadır. Lazer distomat, aleti koyduğunuz zemin üstünde birbirini dik şekilde kesen iki adet doğrusal lazer ışını gönderir. Bu ışınları izleyerek gerekli hizalama işlemleri uygulanabilir. Çapraz çizgi lazeri de benzeri işlevselliğe haizdir. Zemin üzerinde meydana gelen çizgilere ilave olarak bu cihaz, düşey çizgiler elde etmenize de imkan sağlar.

Bahsettiğimiz lazer ölçüm cihazları dışında değişik ölçüm ve tespit cihazları da bulunmaktadır. Bu cihazlar arasında ahşap gibi materyallerin nem oranını ölçen nem ölçerler, olumsuz koşullarda lazer ışınını iyi görmenize olanak sunan lazer gözlükleri ve tekerlekli mesafe sayaçlarını bulunmaktadır. Bu cihazlara ilave olarak ölçüm çubuğu ismi verilen dijital su terazileri, elektrik-su tesisatı ve ahşap konstrüksiyon gibi engelleri tarayan tarama aletleri gibi birçok işlevsel lazer ölçüm aleti yer almaktadır.

Lazer Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Lazer ölçüm aleti değişik kullanım alanlarına haizdir. Mesela lazer metreler, talep edilen bir noktanın diğer bir noktaya kuş bakışı mesafesini hesaplamak için kullanılır. Aleti ilk referans noktasına sabitleyerek zemine paralel bir biçimde bıraktığınızda ölçüm eylemini başlatmak için bir tuşa dokunmanız kafi olacaktır.  Ölçüm tuşuna bastığınızda ikinci referans noktayı belirlemeniz için aletten, aleti tuttuğunuz doğrultuda kırmızı bir lazer ışığı çıkar. Kırmızı ışık karşı yüzeyde noktasal bir durum alır. Bunun sonucunda ikinci referans noktanızı alete tanımlayabilirsiniz.

Lazer metre ise iki nokta arası mesafeyi otomatik olarak hesaplar ve ekranında gösterir.

Lazer Ölçüm Cihazları Fiyatları

Lazer ölçüm cihazları profesyonel meslek toplulukları tarafından fazla ilgi görüyor olsa da sizler de günlük yaşamınızda, lazer ölçüm cihazlarından yararlanabilirsiniz. Duvara monte olacak televizyon, projeksiyon aleti yahut aksesuarlar için hizalama araçlarını kullanabilirsiniz. Mekanlarınızda lazer metreler yardımı ile net ölçüler almak, yapacağınız düzenlemelerde en iyi sonuca varmanıza yardımcı olacaktır.

Birbirinden işlevsel özellikleri olan lazer ölçüm aletleri fiyatları değişiklik göstermektedir. Sizlerde arasından ihtiyacınızı gideren cihazları satın alarak teknolojinin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için newtonmakine.com.tr internet sitesini ziyaret edebilir, talep ettiğiniz cihazı rahatça satın alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.