Bilgi

Lento Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Lento Nedir Çeşitleri Nelerdir

Yığma kagir binaların, pencere ya da kapı boşluklarının üstlerini kapatabilmek için uygulanan küçük ebatlı kirişlere Lento denilmektedir. Boşluğun üstünde bulunan bölümler, yükü lentoya aktarmaktadır. Küçük bir kiriş gibi çalışarak yükü iki tarafa dağıtan lento elamanları, doğramanın taşıyacağını sağlamaktadır. Yükü zemine kadar taşıyan lentolar, kendi içerisinde pek çok çeşidi barındırmaktadır.

Yapılardaki kullanım alanına ve kullanılan duvar materyalinin cinsine göre lento çeşitleri bulunmaktadır. Lentolar ahşap materyalle yapılabilmektedir. Ancak deprem yönetmeliğine uygun olarak betonarme olarak uygulanan lentolar bulunmaktadır.

Lentolar hatıl benzeri elemanlardan bir tanesidir. Kapı ve pencere için oluşturulmuş boşlukların üstünde kullanılan lentolar, düz parça şeklindedir. Boşluğun üzerine etki eden yükleri taşıyarak mesnetlere ya da taşıyıcı olan kısımlara aktaran lentolar, kemer sistemini anımsatmakla birlikte kavisli değildir. Yükü aktarmak amacı ile duvar boşluklarının üst bölümünde yapılan lento çeşitlerinin yükseklikleri farklılık göstermektedir.

Kapı, pencere tarzı boşlukların yanı sıra, sütun ve mimari benzeri boşlukların üzerinde de lentolar kullanılmaktadır. Düşey yükleri yaymak için kullanılan Lento uygulaması, doğramaya veya duvara göre de değişmektedir.

Lento Çeşitleri Nelerdir?

Duvar ile uyumu ve maksimum taşıyıcılık içim Lentolar kendi içerisinde pek çok çeşitlilik göstermektedir. Son dönemde sıklıkla sorular lento çeşitleri ise;

*  Beton lento

*  Çelik sac lento

*  Ahşap lentolar

*  Blokbims lento

*  Gazbeton ytong lentolar

*  Yerinde dökme betonarme lentolar

*  Özel üretim bloklar lentolar

*  Prefabrike (ön yapım) lentolar

*  Galvaniz Lentolar dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.