Bilgi

Manlift Kaç Metre Yükselir?

Manlift Kaç Metre Yükselir

Manlift, makaslı bir platformdur ve bu platform ile personeller belirli bir yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Manlift sayesinde personeller yüksek alanlardaki işlerini rahatlıkla yapabilirler. Çoğu kişi tarafından bu platformların güvenli olup olmadığı merak edilmektedir. Manlift makinalarda tıpkı diğer iş makinaları gibi güvenlidir. Ancak kullanılırken talimatlara dikkat etmek gerekmektedir. Personel yükseltici platformlar oldukça yükseğe çıkabilmektedirler. Bu sebepten dolayı elbette bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Ancak güvenlik şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirildiğinde bu risk faktörleri de ortadan kalkmaktadır. Herhangi bir kaza meydana gelmesine mahal vermemek için manlift kullanan kişilerin manlift operatör belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Manlift makinalarının çeşitleri, ölçüleri, özellikleri ve kullanım alanları markalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Personel yükseltici platformlar genellikle 8-22 metre arasındaki yüksekliklere çıkabilmektedir. Manlift boyutları 3 metre ile 5 metre arasında farklılık gösterebilmektedir. Uzama ve kısalma niteliğine bağlı olarak da personel yükseltici platformların ölçüleri farklılaşabilmektedir. Makine genişliği genellikle 1-1,5 metre arasında olmaktadır.

Manlift Ne İşe Yarar?

Ulaşması zor olan bölgelere, çalışanların güvenli bir şekilde çıkmasını sağlayan manliftler hem yapılacak olan işi kolay bir hale getirir hem de güvenli bir çalışma ortamı sağlar. Manlift makinalara yapılacak olan işe göre çeşitlenmektedir. Bina içerisinde bir çalışma yapılacaksa akülü platformlar kullanılmaktadır. Engebeli bölgelerde ise dizel makaslı platformlar tercih edilmektedir. Manliftin işe yaradığı alanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Ürünlerin sökme ve montaj uygulamalarında kullanılmaktadır.
  • Uzak mesafelere ve ulaşılması güç yerlere erişmek için tercih edilmektedir.
  • İşin yapılmasına engel teşkil eden bir bölgeyi aşmak amacıyla da kullanılmaktadır.
  • Kapalı ya da açık mekan fark etmeden yüksek yerlerde çalışmak için uygundur.
  • Çok katlı plazaların dış cam temizliği yapılırken manlift tercih edilmektedir.
  • Yalnızca bina temizliği, inşaat ve bu gibi işlerde kolay çalışma ortamı sunmakla kalmamaktadır. Çevresel amaçlar ile de kullanımı tercih edilmektedir. Örnek verebilecek olursak yapılacak ağaç budamalarında kullanılmaktadır.
  • Binaların sadece temizliğinde değil boya ve tamirlerinde de manlift tercih edilmektedir.

Manlift kullanımı yalnızca bir iş sektöründe değil birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Çok amaçlı bir makine olmasından dolayı her iş kolunda kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.