Genel

Manyetik Matkap Nedir?

manyetik matkap

Manyetik Delme Makinası yahut diğer ismiyle manyetik matkap, manyetik bir tabana haiz, mobil olan bir delme makinasıdır. Standart büküm matkap uçları tercih edilir ve bir kısmı dairesel kesiciler, freze takımları ve başka döner kesiciler ile kullanılabilir.

Manyetik matkaplar ile donanmış bir takım tezgahı, değişik metal delik delme için kullanılan bir kesme cihazı ve bir elektromıknatıs ile donatılmıştır. Bunların yanı sıra diş çekme, raybalama ve havşa açma gibi uygulamaları gerçekleştirebilir.

Manyetik matkaplar, tabanı mıknatıs desteği ile sağlam zemine oturtularak maksimum delme özelliğine sahip ve kılavuz çekme gayesi ile kullanılan elektrikli cihazlardır. Yüksek delme gücünü taşımalarından dolayı sert metal yüzeylerin delinmesi uygulamasında kullanılmaktadır. Manyetik Matkapların en önemli özelliği delme ve kılavuz çekme uygulamasıdır. Uygulama yapılacak alana portatif olmasından ötürü kolay taşınabilmesi ve tabanın mıknatıslı olmasından dolayı yapışmasıdır.

Manyetik çekirdek sondaj makinası delik açmak için metal karot sondaj teknolojisini kullanır. Normal bir el matkabı kullanılamadığı takdirde, ağır çelik parçalarda delik açmak için manyetik matkap kullanılır. Bir manyetik matkap 4 ana bileşene haizdir:

  • Manyetik bir taban
  • Matkap standı
  • Motor
  • Bir Kafes (ayna)

Manyetik Matkap Makinası Modelleri

Otomatik ve yarı otomatik manyetik matkap modelleri günümüzde çok fazla rağbet görmektedir. Bu cihazlar zamandan ve enerjiden tasarruf edilmesine ve daha fazla üretim olmasına destek olurlar. Elektrik sebebi ile yangın tehlikesi olan alanlarda pnömatik manyetik matkaplar tercih edilmektedir. Bu model maksimum güvenli amaçlar için tercih edilir.

Akülü manyetik matkaplar güçsüz bir iş alanında kullanım yapılır. Motor şarj yapılabilen bir batarya ile kullanılır. Açılı dişlilere sahip yatay manyetik matkaplar, pek çok sondaj işi için özel olarak tercih edilir. Sizlerde bir manyetik matkap arıyor ve satın almak istiyorsanız ürünlerimiz görmeli ve bizlerle iletişime geçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir