Bilgi

Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Matkap Çeşitleri Nelerdir

Matkap, beton, tahta, mermer, çelik ve ahşap gibi pek çok sert materyaller üzerinde delik açmak amacıyla kullanılmaktadır. Profesyonel yapı uygulamaları, hobi ve evlerdeki ufak onarım işlerinde matkapların kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Temel fonksiyonları delmek olsa da mevcut olan deliklerin genişletilmesi için kullanılan matkaplarda mevcuttur. Matkaplar yöntemlerine göre darbeli ve darbesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca çalışma şekillerine göre de şarjlı-akülü ve elektrikli olmak üzere bir ayrım söz konusudur.

Darbeli Matkap

Darbeli matkaplarda, delim yapılacak sert yapıdaki materyale delme uygulaması esnasında dönme fonksiyonuna ilaveten ileri geri hareketler ile belli bir darbe uygulanmaktadır. Bu sayede delme işlemi kolaylaşıp hızlanmaktadır. Delim yapılacak yüzey metal ya da beton gibi sert, dayanıklı bir materyalden ise darbeli matkabın kullanılması uygun olacaktır.

Darbesiz Matkap

Darbesiz matkaplar, adından da belli olduğu üzere delme işlemi sırasında yüzeye herhangi bir darbe uygulamamaktadır. Bu matkaplardaki delme işlemi yalnızca dönerek gerçekleşir. Darbesiz matkaplar genellikle evlerdeki basit onarım işleri için kullanılmaktadır. Vidalama ve basit delik açma işleri için darbesiz matkapların kullanımı uygun olacaktır. Aynı zamanda yüksek devir sayısına sahip olan darbesiz matkaplarla da sert yüzeylerde delme işlemi yapılabilmektedir.

Şarjlı Matkap

Şarjlı matkaplar şarj edildikten sonra kablosuz bir şekilde kullanılabilen aletlerdir. Priz olmayan yerlerde rahatlıkla tercih edilebilir. Ayrıca kolay taşınabilir ve kablosuz olması sebebi ile çok daha pratik bir kullanım sunmaktadır. Ancak uzun sürecek olan işlemlerde, işlerin yarım kalmaması için şarjı uzun süre giden matkaplar tercih edilmelidir. Sağladığı başka bir avantaj ise elektrik olmayan yerlerde ve elektrik kesintisi ile karşı karşıya kalındığında çalışmaya devam edilebilmesidir. Elektik kesintisinin yaşandığı durumlarda ve elektrik olmayan yerlerde LED ışıklı şarjlı matkapların kullanılması uygun olacaktır.

Elektrikli Matkap

Kablo aracılığı ile elektrik bağlantısı sağlanan matkaplara elektrikli matkap denilmektedir. Profesyonel yapılacak işlerde ya da uzun zaman alacak olan onarım işlerinde kesintisiz kullanım için elektrikli matkapların tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Hiltli Matkap

Betonlarda delik açan, taşları kıran, maden aramalarında sert kayaları kırıp asfaltları kaldıran oldukça güçlü matkaplar hiltli matkap olarak adlandırılır. Çoğunlukla belediye, madencilik, arkeoloji ve inşaat sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılan bir matkap türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.