Bilgi

Matkap Tezgahı Nedir? Ne İşe Yarar?

Matkap Tezgahı Nedir Ne İşe Yarar

Madeni parçaların üstüne silindirik delikler açabilmek için sıklıkla tercih edilen ve kolaylıkla kullanılan tezgahlara Matkap tezgahları denilmektedir. Birbirinden farklı büyüklükte ve türdeki matkap tezgahları arasından seçim yapabilirsiniz.

Sütunlu Matkap Tezgahı Nedir?

Elektrik motoru ile çalışan bir mil üstündeki dişliden alınan hareket, öteki dişlilere iletiliyorsa bu tür matkaplara sütunlu matkap denilmektedir. Bu tür matkaplar da matkap mili, farklı devir sayılarında kolaylıkla çalıştırılmaktadır. Delme uygulamasının gerçekleştirilmesinde destek tabla, sütunlu matkap tezgahında silindirik sütun çevresinde dönebilmektedir.

Küçük olmayan parçaların delinme işleminde ve delme merkezine ayarlama yapılmasında tablanın dönmesi fazlası ile avantaj sağlamaktadır. Sütunlu matkap tezgahlarında tabla, sütun üzerine belirlenmiş bir krameyer üstünde aşağı yukarı hareket eder.

Radyal Matkap Nedir?

Büyük ve ağır parçalar üstüne birden fazla delik açılması gereken durumlarda kullanılan matkaplar radyal matkaplardır. Radyal matkap tezgahı çeşitleri, büyük bir çalışma alanını içerisine almaktadır. Radyal matkapların ayarları kolaylıkla yapılabilmektedir. Çok büyük iş hacmine sahip olmasından ötürü sıklıkla talep edilmektedir. Büyük ölçüdeki dik matkap tezgah çeşitlerine kıyasla Radyal matkaplar daha fazla kullanılmaktadır.

Radyal tezgahlarda milin yer aldığı başlık, sütuna bağlı bir kol üstünde hareket ettirilerek ayarlama yapılmaktadır. Ayarlama yapılacak kol, sütunun çevresinde yatay bir düzlemde gereksinim duyulan konuma göre 360° döndürülmektedir. Kesici olan ucu, fazlası ile büyük bir alan içerisinde, herhangi bir noktaya kolayca getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kol, iş parçasına uygun olacak şekilde aşağıya ve yukarıya hareket edebilmektedir. Tablanın farklı ölçüleri bulunmaktadır.

Radyal matkap modellerinde çeşitli hareketlerin yapılmasını sağlayan birkaç motor bulunmaktadır. Mevcut motorlar, bulundukları bölümleri ayrı ayrı çalıştırabilmektedir.

Yatay Delik Açan Matkap Tezgahı Çeşitleri

Yatay delik açan matkap tezgahı modellerinde kesici cihaz, bir yatay eksen çevresinde dönmektedir. Kesici cihazı bulunduran fener mili, kendi taşıyıcısı içinde yatay olarak işlem yapmaktadır. Fener mili taşıyıcısının yatay hareketlerinin yanı sıra, düşey hareketleri de bulunmaktadır.

Matkap tezgahı çeşidinde iş tablası hem enine hem de boyuna ilerleyebilir. Yatay delik tezgahları, delik açmak ve delikleri büyütmek için idealdir. Ancak bunların yanı sıra matkap modeline uygun kesiciler takılarak düzlem yüzey de işlem yapılabilmektedir. Matkap tezgahında yapılan işlemler, matkap tezgahı çeşitlerine göre farklılaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.