Bilgi

Matkap Ucu Nedir?

matkap ucları

Manyetik matkaplar küçük ev işlemlerinden büyük sanayi kuruluşlarına kadar delici ve vida montajında tercih edilen ekipmanlardan biridir. Matkap değişik tork ile darbeli darbesiz ve delici-kırıcı alternatifleriyle piyasada bulunmaktadır. Darbeli matkaplar içeresinde yer alan kabartmalı diskler aracılığıyla titreşim oluşturmaktadır. Bu biçimde meydana gelen titreşimler, delme anında delici uca anlık ileri güç sağladığından, delme işlemi daha az kuvvet uygulanarak daha hızlı ve daha rahat olmaktadır.

Matkap Ucu Çeşitleri

Matkap uçları delinecek materyallere göre değişiklik göstermektedir. Matkap uçları metal matkap uçları, ahşap matkap uçları, beton matkap uçları olarak 3 çeşittir.

Metal Matkap Uçları

Taşlanmış uçları bulunana metal olarak imal edilmiş matkap uçları, bakır, alüminyum, demir, pirinç, çinko ve demir gibi metalleri delmek için idealdir. Paslanmaz çelikten üretilmiş materyalleri delmek için, kobalt alaşımlı çelikten üretilmiş matkap uçları yahut titanyum kaplamalı olan matkap uçlarının kullanılması uygundur. Bu uçlar standart metal delen matkap uçlarından daha maliyetlidir, fakat matkap ucunda yüksek bir aşınma olmadan çeliği delmeye imkan sağlamaktadırlar.

Ahşap Matkap Uçları

Bu cinsten ahşap malzemeleri delmek için tercih edilen matkap uçları, ahşap materyallerin metal materyallere göre çok daha yumuşak yapıdadır. Yapısından dolayı uzun bir merkezlenme ucuna sahiptir. Bu sebeple başka materyalleri delmek için uygun değildir.

Beton Matkap Uçları

Beton matkap uçları, darbeli yahut delici kırıcı özelliği olan matkaplar ile birlikte duvar ve beton delme işlemi için kullanılmaktadır. Duvarın yalnızca gözenekli taşlardan yapılmış olması durumunda, delme işleminin darbesiz olarak sadece döner delme işlemi ile yapılması gerekmektedir. Gözenekli tuğlalar ve levhalı duvarlar için de aynı durum geçerlidir.

Matkap Ucu Seçimi

Matkap ucu tercih edilirken delinecek materyalin cinsine dikkat edilerek seçilmelidir. Metal malzemeleri delmek için metal delici uç, ahşap malzemeleri delmek için ahşap delici uç kullanılmalıdır. Ayrıca beton duvarları delmek içinde beton delici uç kullanılması gerekmektedir. Delinecek malzemelerde yanlış uç kullanıldığı durumlarda delme işlemi gerçekleşmeyerek, kullanılacak uç kırılabilir veya aşırı zorlanmadan dolayı matkap bile zarar görebilmektedir.

Uçların kalınlık ve uzunluk ölçüleri de açılacak delik uzunluğu ve genişliği açısından önemli bir husustur. Aksi halde özellikle beton duvara açılacak deliklerde dübel kullanılması da gerektiğinden dübel ile açılacak delik uygun olmaması durumu ortaya çıkabilecektir. Matkabın kaliteli olmasının yanı sıra, matkap ucu tercih edilirken kaliteli uçların alınması önemli bir husustur. Kalitesiz ürünler zaman ve iş kaybının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.