Bilgi

Matkap

matkap

Tüm fonksiyonelliği ile küçük tamirat işlerinin olmazsa olmazı matkaplar, elinizin altında bulunması yaşamınızı kolaylaştıran elektrikli el aletleri arasında yer almaktadır. Matkaplar, değişik materyallerde delik açmak ve açılan bu delikleri büyütmek amacı ile kullanılırlar. Matkap ile delik açma 2 şekilde olmaktadır. Birinci delme metodu genel olarak sondaj ve madencilik için kullanılır. İkincisi delme metodu ise çok daha fazla kullanılmaktadır. Yöntemi ise darbeler ile zeminden parça kopararak, kesikli bir biçimde uygulanır.

Matkaplar, kullanılacak materyalin hassasiyetine göre ayarlanan çok amaçlı cihazlardır. Bir matkapta tetik düğmesi, elektrik motoru ve darbe yahut dönmesi etkisi düğmesi yer almaktadır. Motor milinin ucunda bulunan birinci dişli ile bağlantılı olan ikinci bir çark mevcuttur ve bu ikinci dişliye matkap ucu ve matkap başı bağlıdır. Matkabın dönme hareketi küçük dişlinin hareket etmesini mümkün kılar. Küçük dişlideki maksimum hız ise ikinci dişlide daha büyük bir gücün oluşmasını sağlar.

Matkap Başlığı Nasıl Değiştirilir?

Matkaplar günlük yaşamada evlerde yahut iş hayatında çalışırken işleri kolaylaştıran cihazlardır. Başka delici ve kesici cihazlardan farkı, yönünün ucunun dönme devir sayısı ile belirtilmesidir.

Matkapların kullanımları esnasında kesinlikle ucunu değiştirmek gerekecektir. Çünkü delinecek yere göre değişik matkap ucuna gereksinim duyulabilir. Matkap ucunu değiştirmek için ilk olarak, mandren sola doğru çevrilmelidir. Daha sonra kullanılacak matkap ucu mandrenin içerisine yerleştirilmeli ve mandren uç içerisinde iken sıkılmalıdır. Ancak bu değişikliği yaparken tetiğe basmamaya dikkat etmelisiniz.

Mevcutta yer alan matkap mandrensiz ise, uç yerleştirildikten sonra yavaşça tetiğe basılmalıdır. Bu uygulama ucun daha iyi oturmasına imkan sağlayacaktır. Fakat mandrensiz matkap ile bu uygulama yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Sizlerde ihtiyaç duyduğunuz matkap çeşitleri için manyetik matkap kategorimizi inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü uygun ödeme koşulları ile rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.