Bilgi

Pafta Makinesi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

pafta makinesi

Pafta genel olarak birçok anlam taşımaktadır. Pafta inşaat sektöründe ve mimaride haritayı, planı yahut modeli meydana getiren aynı parçalardan her biridir. Pafta terimine kimi sanat dallarında da rastlayabilirsiniz. Çeşitli alanlarda kullanım yapılan iri başlı çiviler de pafta olarak geçmektedir. Ancak elektrikli alet olarak pafta, başka bir ifade ile pafta makinesi ya da elektrikli pafta makinesi, silindir biçimindeki metal çubuklara ve borulara dışarıdan diş yahut yiv açan kısacası vida çekme işleminde kullanılan makinadır.

Pafta hem cihazın kendisi hem de somun biçimindeki uçlarını ifade eden bir terimdir. Pafta makinası büyük ve endüstriyel bir cihazken elektrikli el paftası daha küçük ve pratik bir makinedir. Ayrıca bunların hepsi aynı işi yapmaktadır.

Pafta takımı olarak piyasaya sürülen cihazlar ise bir adet elektrikli el paftasının yanı sıra değişik çaplardaki somun uçlar ve bu uçları çevirmeye destek olan bir kolu da barındırır. Takımda yer alan parçaların, matkap ve tilki kuyruğu testereyi anımsatan bir mantığı vardır ancak yaptığı kesme işlemi karot makinası ve kanal açma makinasını andırır.

Kategorimizde pek çok özelliğe sahip geniş ürün yelpazesine sahip virax karot boru ve pafta makinaları yer almaktadır. Bunlar arasından siz de ihtiyacınıza ve ekonominize uygun bir pafta makinesini satın alarak, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlk olarak vida çekeceğiniz, yani vida yeri açacağınız silindirik parçayı hazırlamanız gerekmektedir.  Daha sonra bu parça üstünde paftayı kullanacağınız yerleri işaretlemelisiniz. Pafta makinesi çeşitlerini kullanmadan evvel güvenlik eldivenleri ve güvenlik gözlükleri gibi tedbirleri almayı ihmal etmeyin.

İhtiyaç duyduğunuz çaptaki pafta ucunu makinaya takıp kol yardımı ile sıkıştırın ve paftanın fişini takıp elektriğe bağlayın. Pafta ucunu mümkün olduğu kadar işaretlediğiniz yerde tutup bastırarak aynı matkaptaki gibi ucun parçaya girmesini sağlamalısınız. Bastırma kuvvetini yükselttikçe ve uç saat yönüne döndükçe diş de meydana gelmeye başlar. Pafta makinesi yağı ile paftanın kolay diş açması sağlanabilir. Pafta makinesi bakım kapsamında da yağlanabilir. Paftayı geriye doğru çevirerek kestiğiniz parçayı kırıp düşürebilirsiniz. Vida çekme işlemi sona erdiğinde paftayı temizleyerek talimatlarına uyumlu bir biçimde muhafaza ederseniz, cihazı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.