Bilgi

Pafta Ne İşe Yarar?

Pafta Ne İşe Yarar

Pafta Ne İşe Yarar? Pafta Makinası Ne İşe Yarar? Pafta Nedir? gibi soruları bu yazımızda ayrıntılı şekilde sizler için cevaplandırıyoruz. Pafta Makinası ve ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Pafta takımları ya da klavuzlar, tezgahlara ihtiyaç duyulmadan işlem yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bir delik içine yahut silindirik herhangi bir materyal üstüne vida açmak için yaygın şekilde kullanılan pafta makinaları veya klavuzlar yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu cihazların yardımı, daha ucuza ve kolay olarak vida çekme imkanı sunmaktadır.

Fazla hassasiyet gerekmeyen, vida çekme tezgahı olmayan ya da tezgahların alan kaplaması istenmeyen durumlarda büyük olmayan ve az sayıda vida açmak için pafta takımları tercih edilmektedir.

Klavuz ve pafta takımları modellerinin parmak ve mm ölçü sistemine uygun yapılanları bulunmaktadır. Belirtmiş olduğumuz her iki ölçü sistemine göre vida çekilebilen pafta takımları pek çok alanda kullanılmaktadır.

Pafta Nedir?

Bir delik içerisine vida açmak, diğer bir ifade ile iç vida ya da dişi vida işlemlerinde klavuz cihazları kullanılmaktadır. Ayrıca silindirik bir malzeme üstüne vida açabilmek, yani dış vida yahut erkek vida açmak içinde paftalar kullanılmaktadır. Silindirik yapıdaki iş parçaları üstünde erkek vida dişi açmak için kullanılan kesicilere Pafta denilmektedir. Pafta makinalarının ölçüleri, kesilecek olan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Pafta makinalarında genel olarak yüksek alaşımlı çelik kullanılarak üretilmiştir.

Kılavuz cihazları ile diş çekmenin zıttı olarak diş açma görevi üstlenmiş olan pafta makinalarıyla gerçekleştirilen işlem pafta ile diş açma olarak bilinmektedir. Diş açma işleminde bir pafta kesicisi ve kesicinin bulunduğu pafta gövdesi görev üstlenmektedir. Pafta kesicisi kendisi ile uyumlu olan pafta koluna takılarak işlem yapılmaktadır. Pafta kolları ise pafta kesicisini saran bir gövdeden ve kavrama kollarından ibarettir. Diş açma uygulaması ise, pafta kollarına el yardımıyla uygulanan dönme hareketi sonrasında gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.