Bilgi

Paspayı Elemanları Nelerdir?

paspayı çeşitleri

Paspayı, beton bir yapının donatı ile beton bölümü arasındaki uzaklığı ifade etmektedir. Kısacası, donatı ile beton çubukları arasındaki uzaklığa paspayı denir. Paspayı çeşitleri ise;

Perde ve Kolon Tipi Plastik Paspayı Elemanları

Bu paspayı çeşidinin çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Uzun yıllar yalnızca Ülkemizde değil tüm Dünya’da da başarı ile kullanılmaktadır. Her çeşit çaptaki demire uyumlu tipleri bulunmaktadır. Demirin oturduğu bölümde paspayı elemanına verilen ek genişlik devrilmesini engeller. Yapısı kafes biçiminde olduğu için betonun akışına engel olmaz. Dış bölümündeki çıkıntılar sayesinde kalıba çok az temas eder dolayısı ile çok güzel sonuç verir.

Fore Kazık Türü Plastik Paspayı Elemanları

Fore kazık paspayı çeşitleri zemin iyileştirmekte uygulanan, yerinde dökümü yapılacak betonarme kazıklarda kullanım için idealdir. Önceki dönemlerde zemine delinen kazık deliğine uygun hazırlanan demir donatısı vinç yardımı ile indirilirdi. Eşit etriyeye minimum 4-5 adet ve 1’er metre ara ile takılarak indirilirse, rehber vazifesi görerek demir donatının toprağın içine girmesini sağlar. Ayrıca paspayı mesafesi sağlayarak betonun dökülmesini kolay hale dönüştürür.

Precast Cinsi Plastik Paspayı Elemanları

Precast Cinsi Plastik Paspayı, taşıma gücünün önem taşımadığı precast yapı elemanlarının imalatında sıklıkla kullanılan özel bir paspayı çeşididir.

Döşeme Perde Cinsi Plastik Paspayı Elemanları

Ağır demir donatılı döşeme ve perdelerde tercih edilen paspayı cinsidir. Yapıları dolayısı ile paspayı elemanı 6mm den 22mm’e kadar geniş bir aralıkta her çapta demiri tutar. Gerek demirin mesnetlendiği, gerek elemanın kalıba değdiği kısımdaki ek çıkıntılar, elemanın taşıma gücünü ve stabilitesini yükseltir.

Kancalı Tip Paspayı Elemanları

Yatay ve dikey monte edilmiş demir donatının birleşme bölümüne özel kancaları ile takılarak düşmesini ve devrilmesini önler. Hareketli ve vibrasyonlu kalıplarda talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.