Genel

Perdah Çekmek

perdah makinesi

Beton yüzeyine perdah çekmek işlemi, pürüzsüz bir yüzey görünümü elde etmek için uygulanmaktadır.  Ayrıca aşınma dayanımı ve dış etkenlere karşı dayanıklılığı yüksek beton yüzeyi elde etmek için de uygulanmaktadır.

Birinci mastarlama uygulaması terleme ile yüzeye su toplanmadan evvel tamamlanmış olmalıdır. Yüzeye aşırı düzeyde mastar yapılmasından kaçınmak gerekmektedir. Aksi halde, durabilite özellikleri düşük bir yüzey elde edilir.

Perdah Tekniği

İlk etapta zemin tesviye yapılmakta ve daha sonra nivo düzleminde kodlama yapılarak, beton dökülmektedir. Dökülen beton Mastarlanarak kurumaya bırakılır. Beton perdahlama uygulaması için hazır duruma gelir. Perdah çekme, dökülen betonun donmadan evvel yüzeyinin uzun ve düz makine ile düzeltilmesidir.

Perdahlama işlemi, helikopterli makine ismi ile bildiğimiz perdah makinesi ile yapılmaktadır. Perdah makinası beton yüzeyin düz ve daha sağlam olmasını mümkün kılar. Perdah makinaları dairesel dönüşlü cihazlardır. 120, 90 ve 70′ lik olmak üzere üç çeşittir. Bu cihazlar ile beton arası boşluklar da doldurulmaktadır. Helikopterli beton işlemi, ilave bir şap atma maliyeti oluşturmaktadır. Ancak zaman tasarrufu da sağlar.

Perdah çekmek istenilen düzlük, sağlamlık ve parlaklık olana kadar sürmektedir. Perdahlama işlemi kalıp, temel fabrika, döşeme, bahçe, otopark gibi pek çok sektörde uygulanmaktadır.

Perdahlama işlemi bunların yanı sıra aşınma dayanımı ve dış faktörlere karşı dayanıklılığı maksimum bir beton yüzeyi elde etmek için kullanılmaktadır. Enine perdahlama ve Boyuna perdahlama olarak 2 çeşit perdah çekme işlemi yapılmaktadır. Enine perdahlama tekniği yol eksenine dik yapılmaktadır. Boyuna perdah çekme tekniği ise yol ekseni boyunca uygulanan tekniktir.

Perdah Makinası

Ekstra deforme kalitesi ve dayanıklılığı zorunlu olduğu durumlarda beton yüzeyine bazı yüzey sertleştirici materyallerde uygulanabilir. Fabrika, otoparklar, depo alanları, otopark, market gibi aşınmaya karşı dayanıklılık ve deforme olmayan bir zemin gerektiği koşullarda bu çeşit maddeler fazlasıyla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir