Bilgi

PKÇ Çimento Nedir?

PKÇ Çimento Nedir

PKÇ çimento diğer bir ifade ile Portland kompoze çimento ismi ile de bilinmektedir. PKÇ çimento üretimi için puzolonik veya hidrolik maddeler kullanılmaktadır. Belirtmiş olduğumuz materyallerin klinker ve az miktarda alçı taşı ile birlikte öğütülmesi sonucunda portland kompoze çimento meydana gelmektedir.

PKÇ yani Portland kompoze çimentolar içerisinde bulunan toplam katkı maddesinin miktarına göre 2 farklı gruba ayrılırlar. A sınıfı olarak ayrışan PKÇ çimento çeşidinin içerisinde kütlece %6 ile %20 arasında katkılar bulunur. A sınıfı portland kompoze çimento ayrıca %80 ile %94 Klinker içermektedir.

Kütlece %21 ile %35 arasında kalker gibi katkı maddeleri içeren Portland kompoze çimentolar B sınıfı olarak ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra B grubu PKÇ çimentolar %65 ile %79 Klinker içermektedir.

Portland kompoze çimento çeşidinin 28 günlük basınç dayanımına göre de altı cinsi bulunmaktadır.  PKÇ çimentonun basınç dayanımı PKÇ 32,5- PKÇ 32,5R- PKÇ 42,5- PKÇ 42,5R- PKÇ 52,5 ve PKÇ 52,5R olarak gösterilir. TS 12143 standartlarına uygun şekilde üretilen Portland kompoze çimentolar yaygın kullanım alanına sahiptir. Genel amaçlı inşaatların tamamında kullanılan PKÇ çimento, düşük hidratasyon ısısına ihtiyaç duyulan kütle betonların üretiminde de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.