Bilgi

Pres Çeşitleri Nelerdir?

Pres Çeşitleri Nelerdir

Pres makinesi çeşitleri, özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu tip makinalar yani pres makinesi çeşitleri özellikleri bakımından 2 temel gruba ayrılmaktadır. İki ana gruptaki presler kendi aralarında da gruplara ayrılmaktadır. Pres modelleri, Eksantrik presler diğer bir ifade ile mekanik presler ve hidrolik preslerdir. Bu gruplardaki makinaların çalışma prensiplerinin yanı sıra sistemin çalışmasını sağlayan mekanizmaları da farklılaşmaktadır. Yaygın ürün yelpazesine sahip Pres makinesi çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Pres gövde çeşitleri farklı olduğundan dolayı, gövde yapısına paralel olarak birbirinden farklı pres çeşitleri de bulunmaktadır. Açık gövdeli presler ve düz kenarlı presler gövde çeşitlerine göre ayrışan preslerdendir. Ülkemizde sanayi sektöründe kullanılan birçok pres çeşidi bulunmaktadır.

Gövde şekline göre presler 2 türlüdür. Bunlar ise H tipi presler ve C tipi preslerdir. Hidrolik ve eksantrik pres modelleri de gövde şekline göre farklılık gösteren preslerdendir. Belirtmiş olduğumuz bu presler arasından ihtiyaca uygun olanlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Tek, üç ve iki tesirli preslerinde birçok çeşiti bulunmaktadır.  Tek, üç, iki tesirli presler de etki alanlarına göre farklılaşmaktadır. Tek tesirli presler, çift tesirli presler ve üç tesirli presler halk arasında tek etkili, çift etkili ve üç etkili presler olarak bilinmektedir.

Eksantrik Pres Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Eksantrik pres çeşitleri, motordan aldığı mekanik dönme hareketini mil aracılığı ile koça ileten çalışma prensibine sahiptir. Eksantrik presler kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Preslerin çalışma prensipleri ve görüntüleri gruplara ayrılma nedenleri arasında yer almaktadır. Kavramalı eksantrik pres çeşitleri ve mandallı eksantrik pres çeşitleri çalışma prensiplerini göre olan pres modelleridir.

Hidrolik Pres Çeşitleri Nelerdir?

Hidrolik pres hareketlerini basınçlı yağ ile gerçekleştiren hidrolik pres çeşitleri birçok alanda kullanıldığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Eksantrik pres çeşitleri tek, üç ya da çift tesirli olmaktadır. Bu preslerin C tipi yahut H tipi çeşitleri de bulunmaktadır. Eksantrik preslerde basınç oluşması için pompa bulunmaktadır. Mevcut olan pompayı çalıştıran ise elektrikle çalışan motorlardır. Pompa depodan çekmiş olduğu yağı basınçlı bir şekilde hidrolik yön valflerine iletmektedir. Bu düzenek koçun ve potun hareket etmesini sağlar.

Montaj presleri, güç presleri, ağaç dikme presleri ve pnömatik presler hidrolik pres çeşitleri arasındadır. C- frame presler, H- çerçeve presler ve laminasyon presler de Hidrolik Pres modelleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.