Bilgi

Priz Hızlandırıcı Katkı Maddeleri Nelerdir?

Priz Hızlandırıcı Katkı Maddeleri Nelerdir

Priz hızlandırıcı katkı maddeleri priz süresini azaltabilmek için kullanılmaktadır. Daha erken mukavemet elde etmek için de priz hızlandırıcı katkı maddeleri tercih edilmektedir. Etkili olan katkı maddeleri çimento ve su arasındaki reaksiyona hız kazandırmaktadır. Priz hızlandırıcı katkı maddeleri bunların yanı sıra soğuk havalarda betonları don etkisine karşı muhafaza etmektedir.

Priz hızlandırıcı maddeler erken mukavemet istenen bütün yapı betonlarında kullanılmaktadır. Prefabrik beton imalatında ve soğuk havalardaki beton dökümünde de priz hızlandırıcı katkılar ekleme yapılır. Bunların yanı sıra tünel gibi yapıların püskürtme kaplamasında ve yüzme havuzlarında da bu maddeleri kullanabilirsiniz. Islak ve yaş yüzeylerin kaplamasında, su geçirmez olması istenen alanlarda kullanım için ideal olan Priz hızlandırıcı maddeler aşağıda sıralanmıştır. Priz hızlandırıcı katkı maddeleri;

*  Tüm klorür çeşitleri, özelikle CaCl2, NaCl, NH4Cl

*  Alkali bazlar, NaOH, KOH, NH3

*  Alkali tuzlar, Na2CO3 gibi

*  Sodyum Fluosilikat Na2SiF6

*  Kalsiyum Nitrat CaNO3 ve Kalsiyum Nitrit

Priz hızlandırıcı katkı maddeleri arasında en fazla kullanılan CaCl2’dir. Çimento ağırlığının %2 oranında katkı maddeleri eklenmektedir. Eklenecek maddeler karma suyuna katılarak kullanılmaktadır. Priz hızlandırıcılar prizi hızlandırıp, erken mukavemeti yükseltmektedir. Nihai mukavemette herhangi etkisi bulunmamaktadır. Fakat %2 oranı aşılarak kullanıldığı durumlarda farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Rötre artışı, donatılarda korozyon ve nem gibi olumsuzluklara yol açmamak için %2 oranına dikkat etmek gerekmektedir. Yaşanabilecek olumsuzluklar, çok düşük miktarda olmakla birlikte diğer klorür ve priz hızlandırıcılar için de geçerli olmaktadır.

Priz hızlandırıcı katkı maddeleri genel olarak beyaz renktedir. Katkı maddeleri çeşitlerinin taze beton üzerindeki etkisi ise, betonun sertleşme süresini azaltmasıdır. Sertleşmiş Beton üstündeki etkisi ise erken mukavemeti artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.