Bilgi

Puzolanik Çimento Ne İşe Yarar?

Puzolanik Çimento Ne İşe Yarar

Puzolanik Çimento birbirinden farklı alanlarda kullanıldığı gibi, pek çok yararda sağlamaktadır. Puzolan, tek olarak kullanıldığında bağlayıcı özelliği bulunmamaktadır. Ancak ince taneli bir şekle getirilip çimento veya kireç tarzı bir malzeme ve su ile harmanlandığında girdiği reaksiyon sonucunda bağlayıcı madde özelliği kazanmaktadır. Bu tür özelliği bulunan malzemelere puzolanik denilmektedir.

Puzolanik Çimento porland çimento klinkeri, %36 ile %55 doğal puzolan tras, endüstriyel puzolan silissi uçucu kül ve minör bileşen kalker ile bir alçı taşının beraber öğütülmesi ile oluşan hidrolik bağlayıcı çeşididir.

Puzolanın pek çok faydası bulunmaktadır. Puzolanik aktivitesi maksimum olan puzolanlar uygun oranda kullanılırsa betonlara pek çok fayda sağlamaktadır.

Puzolanlar, karışımların işlenebilirliğini uygun düzeye getirmek için idealdir. Hidratasyon ısısını düşürmek için de puzolanlar kullanılmaktadır. Alkali agrega reaksiyonlarının zararlı etkisini minimum seviyeye indirirler. Isıl büzülmeyi düşürmek de kullanılan puzolanlar ekonomik olarak çok uygundur.

Betonların üzerinde çalışma kolaylığı sağlayan ve beton işlenebilirliğini arttıran Puzolanlar uygun olması nedeni ile sıklıkla kullanılmaktadır. Beton hacmindeki normal olmayan değişimleri engellemeye de yardımcı olurlar. Terleme ve hidratasyon ısısını düşürmede de yarar sağlamaktadır. Hidratasyon ısısı çimentonun su ile karıştırılırken meydana çıkardığı ısıdır ve betonda çatlamaya yol açabilir. Girdiği reaksiyon nedeni ile sülfat dayanımın artmasına yarayan puzolanlar genel olarak oksit içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.