Bilgi

Sağlam Harç Nasıl Yapılır?

Sağlam Harç Nasıl Yapılır

Harç, kum yani ince agrega, bağlayıcı maddeler ve suyun karıştırılması sonucunda elde edilmektedir. Yapılan harçlar içine ilave edilen bağlayıcının ismi ile anılmaktadır.

Kum, kireç ve suyun birlikte kullanıldığı harç kireç harcıdır. Kum, çimento ve suyun beraber kullanıldığı harç ise çimento harcıdır. Bu harç çeşitlerinin yanı sıra kum, alçı ve suyun beraber kullanıldığı harca da alçı harcı denilmektedir.

Harçlar yapılırken iki bağlayıcının farklı oranlarda beraber kullanıldığı çeşitler de bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak;

Kum, kireç, az çimento ve suyun beraber kullanıldığı harç, takviyeli harç ya da melez harç ismi ile bilinmektedir. Kum, çimento, az kireç ve suyun birlikte kullanıldığı harç çeşidi ise temditli harçtır.

Sağlam harç diğer bir ifade ile mukavemeti yüksek bir harç yapılacaksa, harç içerisine kireç katmak gerekir. Harca ilave edilecek olan sönmüş kireç, harcın basınç dayanımını düşürmektedir. Harç içerisine kireç yerine, eklenecek çimentonun miktarı da artırılabilir. Çimento miktarının artırılması ile de daha fazla sağlam harç yapılabilmektedir. Yapılacak olan harcın çok sağlam olması için içerisine çelik lifçikler da katılabilir.

Sağlam Harcın Özellikleri Nelerdir?

Yapım esnasında farklı materyaller eklenerek üretilen sağlam harçlar birtakım özellikler taşımaktadır. Bu özellikler ise;

*  Sülfat ve klora karşı çok dayanıklı yapıdadır.

*  Maksimum yapışma gücüne ve maksimum basınç dayanımına sahiptir.

*  Donma ya da çözünme çevrimine karşı dayanıklıdır.

*  Su geçirimsizlik özelliği içermektedir.

*  Düşey ve baş üstü uygulamalarında kullanmak için idealdir.

*  Sağlam harç korozyona yol açmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.