Bilgi

Saha Betonu Nedir?

Saha Betonu Nedir

Saha betonu nedir? Saha betonu uygulaması nasıl yapılmaktadır? Saha betonu kullanım alanları nelerdir? Gibi sorular inşaat sektörünün geliştiği günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Saha betonu ile ilgili olarak merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beton santrallerinde korunt, kuart ve doğal silis barındıran özel agregalar kullanılarak üretilen beton çeşidine saha betonu denilmektedir. Saha betonları üretim yapılırken ilk etapta ön hazırlık, beton dökme, yüzey sertleştirme ve kür uygulaması yapılmalıdır. Zeminlerin çok sağlam ve dayanıklı olabilmesi için birbirinden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Çelik hasır, donatı demirleri, elyaf ve çelik tel gibi materyaller karışıma eklenerek betonlar oluşturulmaktadır.

Saha Betonu Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Saha betonu uygulaması esnasında takip edilmesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar ise;

*  Ön hazırlık

*  Beton dökülmesi

*  Yüzey sertleştirme

*  Kür işlemi

*  Derz kesimi ve dolgusu

Saha Betonu, bilgisayar kontrolü ile talep edilen oranlarda bir araya getirilen materyallerin, beton santralinde ya da mikserde karıştırılarak harmanlanmasıyla üretim yapılmaktadır. Saha betonları müşteriye taze beton olarak teslim edilmektedir. Hazır beton üretiminin ölçme ve karıştırma uygulamaları santralde ya da trans mikserde yapılmaktadır. Üretim yapılan yere göre kuru sistem veya yaş sistem olarak 2 değişik şekli bulunmaktadır.

Kuru sistem saha betonunun, agrega ve çimentosu beton santrallerinde ölçülmektedir. Ölçüm sonrasında santralde yahut trans mikserde karıştırılıp, suyu ve eklenecek kimyasal katkısı var ise teslim yerinde ölçülüp harmanlanarak ilave edilen beton çeşidi, kuru sistem saha betonudur.

Su dahil bütün malzemelerin beton santralinde ölçülüp, karıştırılması ile hazırlanan beton çeşidi ise yaş sistem saha betonudur.

Saha Betonu Kullanım Alanları Nelerdir?

Uzun seneler güvenli bir biçimde kullanmak ve iklim şartlarına karşı dayanıklılık göstermek için saha betonlarının kusursuz şekilde bütün ölçeklerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak bu ölçekler üstünden uygulama yapılırken kullanım alanına uygun olacak şekilde farklı çalışmalar yapılmalıdır.

*  Endüstriyel tesisler

*  Otoparklar

*  Depolar

*  Yollar

*  Tesis alanları gibi, pek çok değişik yer ya da zemin için aşamalı olarak yahut özel çalışmalar yapılarak saha ve zemin betonu çalışması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.