Bilgi

Şap Betonu Su Geçirir Mi?

Şap Betonu Su Geçirir Mi

Yapıların veya binaların şap örtü ile kaplanmış alanlarında, yapımından sonraki dönemlerde çatlaklar meydana gelmektedir. Oluşan çatlaklar da ise su, sızacak birçok nokta bulacağı için beton su almaya başlar. Elastikiyet gücü yüksek olan izolasyon uygulamaları, yıllar geçse dahi esnek özelliği sayesinde şap üzerini kaplar. Şap üzerinin kaplanması çatlakların oluşmasını engellediği gibi örtü görevini en iyi şekilde yapmaktadır. İzolasyon çatlak oluşması engellediği için şap üzerinden herhangi bir şekilde sızma yaşanmaz.

Şap betonu diğer betonlara kıyasla su geçirimsizliği bakımında kullanıma daha uygundur. Teras, balkon, açık ya da kapalı otopark gibi birbirinden farklı alanlardaki şap betonu üzerine su geçirimsizliğini engellemek için izolasyon uygulanmaktadır.

Şap üstü su izolasyonu yaptırmak, yalıtım ve yapısal problemlerle karşı karşıya kalmamak için son derece gereklidir. İnşaat sektöründeki gelişimlerden dolayı, yapım aşamasında şap üzeri izolasyon yapılmaktadır. Yapıların veya binaların yapım aşamasında alınmayan izolasyon önemleri, ilerleyen yıllarda daha ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

Beton özellikli şap atımları ilk etaplarda bir sorun teşkil etmez. Fakat ilerleyen yıllarda, olumsuz hava şartları ya da sıcak, soğuk gibi hava koşulları ve binaların tam oturması ile beraber çatlarlar olabilir. Çatlaklar su sızdırmasına yol açacak müsait alanlar oluşturur. Çatlak ve su sızdırma sorunu yaşamak istiyorsanız kesinlikle şap beton üzerine izolasyon yapılmalıdır.

Beton zemin ya da şap, çatlamaların oluşması için müsait özelliktedir ve suyun sızmasına uygun alanlardır. Yapılarda veya binalarda korozyon, rutubet, nem, döküntü, sızıntı, su kaçağı yaşanmaması adına yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi şap üzerine su izolasyonu gereklidir.

Binaların yanı sıra bütün yapılarda su kaynaklı pek çok yalıtım ve izolasyon problemleri yaşanabilmektedir. Su izolasyonu yapılara avantaj sağlamaktadır. Yaşam alanlarını, ticari yapıları rutubetten, korozyondan ve su kaynaklı sıkıntılardan korumaya yardımcı olan su izolasyonu, çok yararlıdır. Eski tarihlerden günümüze kadar yapısal alanlarda su yalıtımı ve izolasyonu için birbirinden değişik teknikler ve yöntemler uygulanıştır. Şap beton üzerine su izolasyonu su sızdırmasına karşı kullanılacak en ideal yöntemlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.