Bilgi

Şap Makinesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Şap Makinesinin Kullanım Alanları Nelerdir

Dökümü yapılmış, kurumasını tamamlamış tesviye betonu üstüne şap atılmaktadır. Zemin izolasyonunu sağlamak ve görsel görünümünü yüksek seviyeye taşımak içinde şap atılmaktadır. Kısacası özel kullanım amacı için dökülen, yer kaplama malzemesi olan şap, pek çok yüzeyde kullanılmaktadır.

Şap Atmanın birbirinden farklı amacı bulunduğundan dolayı, pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Şap atılmasının ya da şap dökülmesinin en önemli amacı, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış ortamın olumsuz faktörlerinden muhafaza etmektir. Şap atarak beton yüzeylerin kullanılacak bölümünün ömrünü uzatabilirsiniz. Birbirinden farklı özel amaçlar için kullanılacak yüzeylerin özelliğine uyumlu şap kullanımı yapılmaktadır.

Şap kullanımı yapılan yüzeyler çoğaldıkça, Şap makinesi modelleri de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bütün yapıların taban kısımlarında, su ve rutubet etkisinde kalan yerlerde, fabrikaların tavan bölümü ana yüzeylerde şap makinesi kullanılarak şap dökümü yapılmaktadır. Açık veya kapalı otoparklarda, Fabrika iç ve dış alanlarında da şap makineleri kullanılarak şap atılmaktadır. Şap makinesi ile Açık spor yapılan alanlara ve kapalı spor salonlarına da şap atılmaktadır. Bunların yanı sıra sergi ve gösteri salonu gibi etkinlik alanlarında da şap dökümü yapılmaktadır.

Şap makinesi kullanılarak şap dökümü yapılan alanlarda zeminlerin sudan korunması en iyi şekilde sağlanmaktadır. Kullanılan alanlardaki yüzeyin düzgünlüğünü ve görselliği de şap atımı sayesinde sağlanmaktadır.

Şap Dökümü yapılmadan evvel bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. Şap atılacak yüzeyde toz, yağ ve kir bulunmamalıdır. İnşaat artığı veya harç gibi sonradan yüzeye yapışmış maddeler şap dökümüne engel olmaktadır. Çimento ile hazırlanan şap, 0,2 cm’den küçük ve 0,5 cm’den fazla olmamalıdır. Sentetik içerikli şaplarda ise 0,5cm’den az 3 cm’den fazla olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.