Bilgi

Şapo Nedir? Nerede Kullanılır?

Şapo Nedir Nerede Kullanılır

İlave donatı nedir? veya Şapo nedir? gibi sorular Son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. İlave mesnet donatısına şapo ismi verilmektedir. Betonarme dokuya sahip kiriş ve döşemelerde sıklıkla kullanılan şapo pek çok avantaj sağlamaktadır. Şapolar, yüksek çekme gerilmelerini karşılamak için mesnetlerin üzerine yerleştirilen ve özel şekilli donatılardır.

Şapo, kolon ve kirişlerin birleşme yerlerinde kesme kuvvetinin etkisi ile oluşan kırılmaları önlemek için sıklıkla kullanılan önemli bir mesnettir. Yapı denetimi gerçekleştiren firmalar ve kontrol mühendisleri donatı sayımı gerçekleştirirken şapo oranına ve konumlandırılmasına dikkat etmektedirler.

Demir ustalarının sıklıkla kullandığı şapo kısacası ilave mesnet donatısı inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Mesnet donatısı ilave L şeklinde olan demirdir.

Şapo demirleri nerelerde kullanılır? diye soracak olursanız da kolon kiriş birleşim noktalarında kullanılmaktadır. İnşaatta şapo demiri kırılmaları önlemek için çok önem arz etmektedir. Şapo yani ilave donatıları yapı denetimi gerçekleştiren kontrol mühendisleri tek tek saymaktadırlar. Çünkü yapılar için Şapo son derece önemlidir.

Yapılarda kullanılacak Şapo Miktarı belirlenirken birtakım hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. Şapo adetini belirlemek için, ilk önce bölgeye etki eden moment ve yükler hesaplanmaktadır. Mevcut yükleri karşılayabilecek ilave donatı adeti hesaplanır. Şayet donatı miktarı mevcut yükleri karşılayamıyorsa eğer karşılayabilecek adette şapo ilave edilir. Çok büyük açıklıklar için şapo kullanımı kesinlikle gerekmektedir.

Şapo ilave donatısı kullanımı bina yapısına etki eden işlemlerden bir tanesidir. Yapılan şapo kullanımlı uygulama, binaların genel yapısından ziyade bina temel ve çatı sistemlerinde son derece etkilidir. Uygulanan sistemde destek olan şapo mesnetleri, genel olarak yapı güvenliğini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.