Bilgi

Sert Çelik Nasıl Delinir?

Sert Çelik Nasıl Delinir

Delinecek malzemelerin cinsine göre farklı matkap uçları bulunmaktadır. Delim yapılacak malzemelerin özellikleri dikkate alınarak matkap uçlarında değişiklik yapmak gerekir. Farklı matkap uç bileme şekillerinin özellikleri ve hangi malzemeleri deldikleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. N Tipi: Konik Yüzey, Normal Bileme

Bu matkap ucu demir, çelik dışındaki metaller ve plastik maddelerdeki tüm delim işlemlerinde kullanıma uygundur. Oyma açıları materyalin kesilebileceği genişliğe dayanmaktadır. Bu ucun avantajları arasında güçlü temel kesim yapması, darbe ve yanal kuvvetlere karşı dayanıklı olması yer almaktadır. El matkabı ile basit bir delme işlemi yapılması mümkündür. Geniş kesici ucu sayesinde yüksek basınç ve kuvvet gerektirmesi ise dezavantajlı bir durumdur.

  1. A Tipi: Çapraz Uç Bileme

Yapılacak bütün normal delme uygulamaları ve daha geniş delme çapları için göbekleri güçlü matkap uçları ile kullanılmaktadır. Matkap ucu çapının 1/10’u oranında azalttığı ve daha az basınca ihtiyaç duyulduğu için delme uygulaması başladığında merkezleme yapmak oldukça kolaydır. Oldukça keskin bir yapıya sahiptir. Daha sık bileme işlemi gerektirmesi olumsuz tarafıdır.

  1. B Tipi: Düzeltilmiş Ana Kesici Kenarlı Çapraz Uç Bileme

Yüksek yoğunluğa sahip çelik, %10 üzerinde Mn içeriğine sahip manganez çeliği ve sert yay çeliğinin delim işleminde kullanılmaktadır. Darbeye karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yanal kuvvetlere ve tek yönlü yüklemeye karşı oldukça dayanıklıdır. Bu uç işlenecek olan ince parçalarda takılmaz. Dezavantajları arasında yüksek oranlı kuvvet gerektirmesi, kaymaya meyilli olması ve yeniden bileme için ekstra çalışma gerektirmesi yer almaktadır.

  1. C Tipi: Takviye Kenarlı Çapraz Uç Bileme

Çekirdekleri oldukça güçlü olan matkap uçlarıdır. Bilhassa zorlu, sert materyaller ve derin delik matkap uçları içindir. Az kuvvet gerektirir ve merkezlemesi oldukça iyidir. Helisi sebebi ile oluşan talaşın çıkarılması basittir. Yalnızca CNC makinası ile bileme yapılabilmektedir.

  1. D Tipi: Gri Döküm İçin Özel Bileme

Dövülebilir dökme demiri, dövme demiri ve gri dökme demiri delmek amacıyla kullanılmaktadır. Kesici köşelerinde aşınma meydana gelmesi, uzatılmış ana kesici kenarlar ile azaltılmıştır. İyi ısı direncine sahip ve darbelere karşı dayanıklı bir yapıdadır. Bütün bu nitelikler sayesinde ürünün kullanım ömründe uzama meydana gelmektedir. Kesici kenar ucunun tekrardan bilenmesinin zor olması olumsuz bir durumdur.

  1. E Tipi: Merkezi Uç Bileme

Yumuşak materyalleri, düz tabanlı kör delikleri ve metal plakların delimi için kullanılmaktadır. Bu matkap ucunun avantajları arasında doğrudan delme sırasında minimal çapak oluşması, iyi puntalama, borular ve ince sacların kusursuz olarak delinmesi yer almaktadır. Darbe ve tek yönlü yüklenmeye karşı duyarlı olması ise dezavantajlı bir durumdur. Ayrıca yalnızca CNC makinası ile bileme yapılabilir.

  1. U Tipi: Özel Bileme Şekli

Güçlü göbekler ve dar oluklarda otomatik işlemede kullanım için uygun olan dayanıklı profillere sahip olan matkap uçları içindir. Maksimum kesme hızı değerlerinin kullanıldığı zaman, kendiliğinden merkezleme hareketi aşırı derecede iyidir. İç bükeyi delmesi sayesinde kısa talaşlar ortaya çıkar. Tekrardan bilemek için ekstra çalışmanın gerekli olması dezavantajlı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.