Bilgi

Sıva Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Sıva Çatlamaması İçin Ne Yapılır

Yapılarda zaman geçtikçe pek çok farklı nedenden dolayı yıpranmalar ve hasarlar meydana gelmektedir. Ortaya çıkan durumlar arasında dökülmeler, aşınmalar, çatlaklar, küflenmeler ve benzeri durumlar gözlenmektedir. Meydana gelen bu durumlar yapı üzerinde hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Özellikle yapıların sıvalarında oluşan çatlaklar, yapı yüzeyinde bulunan boyanın da çatlamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda çatlayan boyaların kalkması gibi durumlarla da karşı karşıya kalınmaktadır. Böyle bir durum oluştuğunda kişilerin tadilat yapması gerekmektedir. Bunun sonucunda ise ekonomik açıdan bir kayıp yaşanmış olacaktır. Sıvaların çatlamasına birçok durum sebep olabilir. Sıva çatlaklarına neden olan durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zeminin belirli bir süre içerisinde oturması.
 • Sıva yapılan yüzeylerde ürün farklılıklarının bulunması.
 • Kiriş ve kolonlara denk gelen bölgelerde filenin kullanılmaması.
 • Tren yolunun bulunduğu yerlerde veya çok yoğun trafiğin olduğu bölgelerde meydana gelen titreşimler.
 • Sıva yapılan yüzeydeki kaba sıvanın fazla ince olması.
 • Sıva harcı içerisinde çimento miktarının az, kum miktarının fazla olması.
 • Duvarların üst bitim bölgelerinde kalan açık kısımların kama veya benzeri bir malzeme ile kapatılması, poliüretan köpük kullanılmaması.
 • Yaş sıva uygulamalarının güneşin olduğu saatlerde, yağmurlu ya da fazla rüzgarlı zamanlarda yapılması.
 • Fazla sıcaklık farkı olan bölgelerde yaşanan genleşme ve büzülme durumları.
 • İşçilik sırasında özensiz davranılması.
 • Meydana gelen depremler.

Sıralanmış olan bütün nedenler ve daha pek çok çeşitli sebepten dolayı yapı yüzeyinde çatlak durumları meydana gelebilir. Binaların uzun süreler boyunca dayanıklı bir biçimde kalması, görüntüde bozulmalar meydana gelmemesi için gereken önlemlerin alınması yararlı olacaktır.

Yapının inşasında karkas bitiminin sonrasında, eğer mümkünse 1 yıl beklenmesi tavsiye edilmektedir. Karkasın bütün hava şartları ile karşı karşıya kalınmasının sağlanmalıdır. Daha sonra duvar örülme uygulamasına geçilmesi zamanla sıvada ortaya çıkabilecek çatlak durumlarını en aza indirebilecek önlemlerden biri olmaktadır.

Sıva işlemi yapılmadan önce, örülen duvar yüzeyinin sert uçlu bir fırça yardımıyla tozlardan temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenen yüzey belirli bir müddet nemlendirilmelidir. Nemlendirme sonrasında duvar yüzeyine brüt astar sürülmelidir. Yapılması mümkün ise bütün duvar yüzeyine file uygulaması yapılmalıdır. Tüm duvar yüzeyine yapılmadığı taktirde kolon ve kirişlerle birleşme kısımlarına file uygulaması yapılarak gereken önlemler alınmalıdır.

Sıvada çatlak oluşumunu önleyebilecek başka önlemler de bulunmaktadır. Duvar, delikli galvanizli sacla taşıyıcıya sabitlenmesi gereklidir. Bu şekilde titreşimlerden ve yüzey oturmalarında daha düşük seviyede etkilenecektir. Duvar bloklarının örülmesinde kullanılan harcın ne fazla kuru ne de fazla sıvı halde olmaması gereklidir. Direk olarak güneş ile karşı karşıya kalan yüzeylerde işlem yapılırken güneşin daha az etki yarattığı zamanlar seçilmelidir. Tüm bu detaylara dikkat ederek oluşabilecek çatlakların önüne geçilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.