Bilgi

Sıva Ne Kadar Sürede Kurur?

Sıva Ne Kadar Sürede Kurur

İçeriğinde kireç ve çimento yer alan bir ürünün kuruması 7 gün, yani tam olarak 1 hafta sürmektedir. Alçı sıva ne kadar sürede kurur sorusu merak edilen konular arasındadır. Bu tür, tam kurumaya kadar en çabuk kuruma 4 gün olarak kabul edilmektedir.

Sıvanın Kuruması

Alçı sıva uygulaması yapılan yüzeyde boyama adımına geçmeden önce yüzeyin kesinlikle tamamıyla kuruması için beklenmelidir. Sıvanın kurumadığı durumlarda uygulama yapılan yüzeylerde kabarmalar meydana gelmektedir. Farklı çeşitte ve markaya sahip olan alçılar, değişik miktarlarda su karışımına ihtiyaç duymaktadırlar. Tüm alçı sıva çeşitlerinde harç hazırlığı yapılırken, öncelikle kap içerisine su konulur, daha sonra ise alçı suyun üzerine yavaş yavaş serpilerek eklenir. Yeteri miktarda alçı su içerisine ilave edildikten sonra ortalama 2 dakika beklenir. Bu beklemenin amacı alçının suyu iyice emmesini sağlamak içindir. Alçı suyu iyice emdikten sonra harç homojen bir hale gelinceye kadar iyice karıştırılmalıdır. Karıştırma uygulaması sonlandıktan sonra kesinlikle harç içerisine alçı ya da su eklemesinin yapılmaması gerekmektedir.

5 derecelik sıcaklıkların aşağısındaki sıcaklığa sahip mekanlarda donma riski sebebi ile sıva uygulaması yapılmamalıdır. Mümkünse 35 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olan ortamlarda alçı uygulaması yapılmamalı eğer yapılması gerekli ise alçının su kaybı yaşamaması için gerekli olan önlemler alınmalıdır.

Sıva Ne Zaman Kurur?

İnce sıva harcını elde edebilmek için kum ile temiz kireç 1’e 3 oranında karıştırıp içerisine su eklemesi yapılmalıdır. Hazırlanmış olan sıva harcı, harç paletine yerleştirilerek duvara 60 derece açı ile hızlı bir şekilde aşağıdan yukarıya doğru mala yardımı ile sıva uygulaması gerçekleştirilmektedir. İnce sıvanın kuruması için geçmesi gereken süre yaklaşık olarak 1 gündür.

Duvar Alçı Sıva Ne Kadar Sürede Kurur?

Saten alçının kuruması için geçmesi gereken süre, yapılan uygulamanın kalınlık durumuna bağlı olmaktadır. Yani saten alçı uygulamasının kalınlığı ne kadar artarsa, kuruma süresinde de orantılı olarak bir artış meydana gelmektedir. Aynı zamanda saten sıvanın kuruması üzerinde ortamın sıcaklığı da önemli bir faktördür. Yaklaşık olarak bir süreden bahsetmek gerekirse, evde uygulanan ince bir kat saten sıva uygulamasının kuruması birkaç saat sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.