Bilgi

Sıva Yaparken Kireç Neden Katılır?

Sıva Yaparken Kireç Neden Katılır

Tarihi yapılardaki bağlayıcı olarak kullanılan kireç, bilinen en eski yapı kimyasalı olma özelliğini taşımaktadır. Gerçekleştirilen restorasyon işlerinde, sıva içinde bulunan kirecin mukavemet seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Okurlarımız için bu yazımızda sıva içerisine kirecin neden katıldığı ile ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

İyi bir sıva harcında bulunması gereken nitelikler; mukavemet, su tutabilme, esneklik, dayanıklılık, kolay çalışılabilme ve bağlayıcılıktır.

Kireç, sıvanın su tutma niteliğinde artış meydana getirmektedir. Aynı zamanda çimentonun uygun koşullarda hidrolik bağlar oluşturarak donması için gereken su rezervini ve priz süresini uygun bir şekilde ayarlamaktadır. İçerisinde kireç bulunmayan bir harçta, suyun bir bölümü, tuğla gözenekleri tarafından emilimi yapılarak lokal olarak prizleşme için gerekli olan su oranını düşürmektedir. Bu nedenle tuğla ile sıva arasındaki bağlantı yüzeylerinde dengesiz bir şekilde meydana gelen prizleşmeden kaynaklanan yer yer ayrışmalar ve boşluklar ortaya çıkmaktadır. Kireç ise harç ile yüzey arasındaki boşlukları doldurmaktadır.

Sıva harcı içerisinde kirecin fazla kullanılması ile duvarın yüzey basınç mukavemetinde azalma meydana gelmektedir. Sıva içerisinde kullanılan kireç miktarında artış yapıldıkça su tutabilme özelliğinde de artış yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı da mukavemet düşmektedir. Sıvanın duvara bağlayıcı özelliğini artırabilmek amacıyla kireç kullanılmaktadır.

Çimentonun hızlı prizleşmesinden dolayı kılcal çatlaklar, kirecin düşük çözünme yeteneği sebebi ile çok uzun zamanlarda sertleşmesinden dolayı doldurularak kapatılmaktadırlar. Böylelikle sıva içerisindeki kireç duvarın kendi kendini iyileştirmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda sıva içerisine katılan kireç sayesinde daha kolay çalışılabilmektedir. İçerisinde kireç bulunmayan harcı yüzeye uygulaması oldukça zordur. Harç duvara iyi yapışmayıp zamanla dökülebilir. Kireç uygulandığı yüzeye belirli bir düzeyde esneklik kazandırmaktadır. Bu esnek özelliği ile yüzeyi mekanik etkilere karşı korumaktadır. Sıva içerisindeki kireç ısı sebebiyle meydana gelen genleşme ve büzülme durumlarına karşı da belirli bir esneklik kazandırmaktadır.

Sıva Ne Demektir?

Yapının düzgün görünmesini sağlayıp yapı malzemelerini örtmeye yarayan, yapıyı olumsuz hava şartları ve çevre etkilerinden korumak amacı ile yapının dış ve iç yüzeyine uygulanan koruyucu katman özelliği olan işleme sıva denilmektedir. Sıva, doğa şartları karşısında yapı malzemelerini dış etkilerden korumak, rutubet ya da su geçişini önlemek ve imalat yüzeyinde düzeltme amacı ile uygulaması yapılan bir işlem olmaktadır.

Duvar yüzeylerinde boya, yapı taşıyıcı eleman ya da son imalat adımına getirmek amacıyla çok farklı tür ve nitelikte sıvalar tercih edilmektedir.

Sıva işlemleri, duvar yüzeylerinde uygun olan düzgünlüğün sağlanabilmesi, taşıyıcı eleman, dekoratif yönden istenilen görünümün oluşturulması, betonarme taşıyıcı materyallerinin korunması, ısı yalıtımı gibi konularda yapılara yararlı olmaktadır. Sıvalar kolay işlenebilme, iyi aderans, geçirimsizlik ve dayanım nitelikleri ile sıva içerisindeki bağlayıcı ürünlerin bu nitelikleri sağlayacak şekilde seçilmesi gerekmektedir. Sıva harçları, kumun içine bağlayıcı ürünler, su ve lazım olduğu miktarda katkı maddesi kullanılarak uygun karışımının elde edilebilmesi amacıyla hazırlanmaktadır. Bağlayıcı olarak sıvaların içerisinde kireç de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.