Bilgi

Sıva Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıva Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sıva Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken hususları sizler için yazımızda listeledik. Bunlar;

*  Sıva binaları ve yapıları paslanma, korozyon, nem ve çürümeden korumak için kullanılmaktadır. İmalattan sonra yüzeylerin pürüzsüz hale getirilmesi için de kullanılabilir.

*  Sıva, kaba ve ince olarak iki çeşit şekilde yapılmaktadır. Duvarlar için sıvalar genellikle iki tabaka halinde vurulur. Yüzeyleri çok büyük değil ya da düzgünse farklı sıvama teknikleri kullanılabilir. Mesela tavan sıvaları serpme üzerine bir kat olacak şekilde uygulanabilir.

*  Sıvama yapılacak imalatın tamamen kurumuş olması gerekir. Sıvamaya başlamadan evvel duvarlar işaretlenir, ayrıca tümsek ve deliklerin giderilmesi için düzeltme yapılır. Bütün bunların yanı sıra duvar diplerindeki kalıntılar temizlenir ve duvar yüzeyi güzelce ıslatılır.

*  Sıvama öncesinde mecburiyet yoksa, kirlenmemesi için camlar takılmamalıdır.

*  Sıvanacak beton yüzey olması gerektiği kadar pürüzlü değil ise, taşçı tarağı ile dişlenmelidir.

*  Duvarlara yapılacak sıvalar için duvar örme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Sonrasında harcın prizini alması beklenmeli ve sıva işlemine geçilmelidir. Uygulama yapılacak duvarlarda ilk başta iç sıva sonrasında dış sıva uygulaması yapılmalıdır.

*  Sıva yapılırken kesinlikle mastar kullanılmalıdır.

*  Sıva uygulamasına başlamadan evvel tüm tesisat işleri yapılmalıdır. Ayrıca sıva işlemi sırasında tesisata zarar verilmemelidir.

*  Dış cepheye yapılacak olan sıvanın tamiratı fazla istenen bir durum değildir. Sıvalama uygulamasını yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde sıvanmış duvarlar, uygulama işlemi esnasında bozulacaktır.

*  Sürülecek cephe duvarına yetecek miktarda harç karışımı tek seferde hazır edilmelidir.

*  Kireç sıva çeşitleri az mukavemetli ve esnek yapıya sahip sıvalardır. Bundan dolayı her tür yüzey için uyumlu iç ve dış sıva çeşitleri arasında yer almaktadır. Düşük mukavemetli hafif duvar materyali üstünde ve yapının hareket beklenen noktalarında özellikle kullanılmaktadır.

*  Eğilmeye karşı direnci düşük olduğundan merdiven basamakları ve sahanlıklar koridor gibi genel alanlarda, zemin ve merdivenler dahil kullanılmamalıdır. Ayrıca bir binanın parçası olan merdiven altı alanında veya zemin seviyesindeki veya zemin seviyesinin altındaki duvarlarda kullanılmamalıdırlar.

*  Tek istisna içeride alınan önlemlerdir, ancak dışarıda şiddetli rüzgarlarda sıva yapılmamalıdır. Ayrıca dıştan ince sıvalar kuvvetli güneşte ve şiddetli rüzgarlarda yapılmamalı, gerekirse güneşin diğer tarafında çalışmalıdır. Sıvanın hızlı kurumasına engel olunmalı ve rutubetli tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.