Bilgi

Soğuk Havada Dökülen Beton Sulanır Mı?

Soğuk havada beton sulanır mı? Kışın beton sulanır mı? Soğuk havada dökülen beton sulanır mı? Kaç derece soğukta beton dökümü yapılmalıdır? sorularını bu yazımızda sizler için yanıtlıyoruz.

Betonun plastik durumda olduğu zamanlarda kuruması plastik rötre çatlaklarına yol açmaktadır. Sıcak hava şartlarında betonun sulanması çok uygundur. Ancak soğuk hava koşullarında betonun sulanması uygun olmayabilir. Sıcak olmayan havalarda en ideal kür uygulaması, beton yüzeylerini su kayıplarından ve soğuktan muhafaza edecek yalıtımlı ekipmanlar kullanılarak kolaylıkla yapılabilir.

Kışın Beton Sulanır Mı?

Sıcak iklimlerde betonun nemlendirilmesi gerekirken soğuk hava şartlarında nemlendirme veya sulama uygun olmaz. Bunun nedeni ise beton içindeki su donma sonrasında hacimce artmasıdır. Bu durum betonda gerilmeye yol açar. Soğuk havaların yaşandığı günlerde en uygun kür uygulaması, beton yüzeyini su kaybına karşı koruyacak ve soğuktan muhafaza edecek malzemelerin kullanılması ile mümkündür.

Soğuk hava koşullarında su veya sık donma ya da çözünme döngüleri ile karşı karşıya kalan betonlara hava sürüklenmelidir. Yeni dökülen ve suya doygun beton hiç olmazsa 24MPa’lık basınç dayanımına varmadan donma yahut çözünmeye karşı muhafaza edilmelidir. Betonların muhafazası için soğuk havalara karşı uygun olan kimyasal katkı maddeleri kullanılmalıdır.

Kışın soğuk havalarda beton dökümü yapılacak ise birtakım önlemeler kesinlikle alınmalıdır. Bunun için soğuk havada beton dökümü esnasında alınabilecek tedbirler aşağıdaki gibidir.

Beton yüzeyi için hedeflene kıvama ulaşmak için, gerekli olan en az miktarda su ile sulama yapılmalıdır.

Maksimum seviyedeki hidratasyon ısılı ve yüksek erken dayanım sağlayan çimento çeşitleri kullanılmalıdır.

Beton karışım suyu en fazla 70 °C ile 80 °C ye ulaşana kadar ısıtılmalıdır.

Kaç Derece Soğukta Beton Dökümü Yapılmalıdır?

Beton dökümü yapılacak ise ilk etapta yer kar, don ve buzdan tamamen arındırılmalıdır. Ayrıca beton karışımının sıcaklığı en az 15 °C ve yerleştirme sıcaklığı ise en az 5 °C olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.