Bilgi

Soğuk Havada Sıva Yapılır Mı?

Soğuk Havada Sıva Yapılır Mı

Yeni sıva uygulaması yapılmış olan yüzeyler aşırı don, güneş, yağmur ve rüzgar gibi durumlara karşı korunmalıdır. 5 derece sıcaklığın altında ya da 35 derece sıcaklığın üzerinde sıva uygulaması yapılmamalıdır. Eğer bu derecelerin altında ya da üzerinde sıva işlemi yapılacaksa bu konuda özel önlemler alınması gerekmektedir.

Sıva Nedir?

İnşaatlardaki kaba uygulamalar sonlandıktan sonra ince işlerin ilk sırasında yer alan sıva yapılmaktadır. Sıva harcı; su, kum, çimento ya da kireç karıştırılarak hazırlanmaktadır. Boya işlemi öncesinde tüm duvar yüzeylerine sıva uygulaması yapılmaktadır. Sıva uygulaması yapıların dış ve iç yüzeylerine uygulanır ve koruyucu katman özelliğine sahiptir. İşlem yapılan yüzeyin daha düzgün bir hal almasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda sıva uygulaması iyi yapıldığında olumsuz hava şartları ve çevre etkilerinden de korumaktadır.

Sıva işlemi için en uygun olan zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. İnşaat işleri sonlanıp kuruduktan sonra sıva uygulamasına başlanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta uygulama yapılacak yüzeye yetecek kadar sıva harcının hazırlanmasıdır. Hazırlanan sıva harcı uygulama yapılacak olan yüzeye yapışarak yüksek seviyede tutunma özelliği göstermelidir. Sıvalar gözeneksiz ve yüzeyi nefes alan bir yapıda olmalıdır. Sıvalar duvarı iç, dış ve kendi bünyesinde mevcut olan mekanik ya da fiziksel faktörlerin hepsinden muhafaza etmelidir. Sıvalar hacim farklılaşmalarına, çatlaklara engel olacak düzeyde esnek olmalıdır. Aynı zamanda yeteri kadar mukavemete sahip olmalıdır. Isı ve sıcaklık farklılaşmaları sırasında çatlama meydana gelmemesi için sıvalar büzülme ve genleşme yapmamalıdır.

Yüzeylere yapılacak olan sıvalar duvar örme uygulamasının sonlandırılıp harcın prizini almasından sonra başlanmalıdır. Yapılacak olan sıvalar ilk iç yüzeylere daha sonra ise dış yüzeylere uygulanmalıdır. Sıva uygulaması yapılırken kesinlikle mastar kullanılmalıdır. Sıvaya başlamadan önce tüm tesisat işlemlerinin bittiğinden emin olunmalı ve zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Sıvalar yukarıdan aşağıya olacak şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde sıva yapılan yüzeyler, uygulama esnasında bozulacaktır. Harç karışımı işlem yapılacak yüzeye yetecek kadar hazırlanmalıdır. Harç hazırlanırken kireç kullanılan sıvalar düşük mukavemetli ve esnek bir özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı iç ve dış her türlü yüzeye uygulanmak için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.