Bilgi

Soğuk Havalarda Beton Dökümü Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda Beton Dökümü Nasıl Yapılır

Soğuk havalarda beton dökme, betonun dayanımı ve dayanıklılığı ile alakalı sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle soğuk havada beton dökümü yapılmadan önce birtakım tedbirlerin alınması gerekmektedir.

* Hava koşullarının soğuk olduğu dönemlerde beton en kısa zaman sürecinde şantiyeye ulaştırılması için olması gereken koşullar sağlanmalıdır.

* Olması gereken uygun beton sıcaklığı +15 °C ile +25°C arasındadır. Fakat +15 °C ile +25°C sıcaklığının altında da beton dökümü yapılabilmektedir. Hava sıcaklığının düşmesi ile beraber beton sıcaklığı da düşecektir. Beton üretimi yapanlar tarafından, normal olmayan hava koşullarında betonların sıcaklığı, üretim öncesinde farklı ölçümler gerçekleştirilerek tahmini olarak hesaplama yapılmaktadır.

* Beton sıcaklığı +5°C veya altında olabileceği durumlarda TS EN 206 standardı gereği beton üretimi yapılmaz.

* Minimum 300 kg/m³ Cem I 42,5 cinsi çimento barındıran formüllerden faydalanılmalıdır. Mineral katkı içeren formüllerin çimento dozajı maksimum, mineral katkı dozajı minimum olacak biçimde optimize edilmelidir.

* Yüksek olmayan kıvamlı, düşük su/çimento oranına ve maksimim dayanımlara sahip beton sınıfları kullanılmalıdır. Özellikle C35 ve üzeri beton sınıflarını tercih edilmelidir. Bu beton grupları, betonları dondan korunabilecek dayanıma çok hızlı bir biçimde ulaşmasını sağlamaktadır.

* Beton sıcaklığının gün içerisinde en yüksek olduğu °C de yani gündüz saatlerinde beton dökümünün çabucak bitirilmesi gerekmektedir.

* Ahşap özellikli kalıp malzemelerinin beton dökümü esnasında kullanılması betonun ısı kaybını düşürecektir.

* Betonlar yalıtım malzemesi kullanılarak kapatılmalıdır. Genel olarak bu uygulama yeterlidir. Ayrıca bu işlem aynı zamanda en iyi kür uygulamalarından bir tanesidir.

* Çok soğuk hava koşullarında ya da rüzgarın etkili olduğu ortamlarda da betonlar korunmalıdır. Dökülen betonlar bu hava koşullarında örtüler veya çadırlar kullanılarak örtülmelidir. Bunun yanı sıra betonun aşırı kuruması engellenerek ısıtıcılar ile desteklenmesi etkili koruma için idealdir.

* Soğuk hava koşullarında betonda priz süresini azaltmak, dona karşı dayanıklılığı yükseltmek ve kalıpları daha hızlı sökebilmek için priz hızlandırıcı kimyasal katkılı malzemelerden üretilen betonlar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.