Bilgi

Su Geçirmez Beton Nasıl Yapılır?

Su Geçirmez Beton Nasıl Yapılır

Su geçirmez betonlar, uzun ömürlü ve son derece sağlamdır. Su geçirmezliğinden dolayı inşaat işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Su geçirimsiz betonların en belirgin özelliği ise geçirimsizliğidir.

Betonların geçirimsizliğini artırmak veya yükseltmek için suya dayanıklı katkı maddeleri ilave edilmelidir. Ayrıca su geçirimsiz beton, yapının tasarım ve inşası bir sistem yaklaşımı olmakla birlikte, su geçirmez beton bunun sadece bir unsurudur. Su geçirimsizliği betonun kendisinden, derzlerinden, tesisat aksamlarından yahut çatlaklardan su geçirimini engelleyecek gerekliliklerin tamamlanması ile belirlenir.

Betonlar, klasik halindeki karışım özellikleri ile su geçirmektedirler. Ancak su geçirmezlik oranı yüksek olan beton grupları da mevcuttur. C16, C20 ve C25 gibi beton çeşitleri bu bakımdan en popüler betonlardır. Bu gruplar mukavemet sınıflarına karşılık gelen basınca ilaveten bir miktar suyu tutma özelliği taşımaktadır. Bunların yanı sıra yine bu beton çeşitleri, kalıcı olarak ya da yüksek basınçla karşı karşıya kaldıklarında nemi belirli bir derinliğe kadar emme performansı sergilemektedir.

Su geçirmez kaliteli betonları yapmak için ilk etapta kaliteli materyaller kullanılmalıdır. Kaliteli malzemeler arasında agrega, kum ve çimentonun yanı sıra doğru ölçüde su kullanılmalıdır. Ayrıca su yalıtım malzemeleri kullanılarak da su geçirimsiz betonlar elde edilmektedir. Su yalıtım malzemeleri beton üstüne direk uygulanabilmektedir. Mesela su yalıtım membranları, beton üstüne serilebilen en iyi yalıtım örtüleri arasındadır. Rahatlıkla kullanabileceğiniz su yalıtım membranları dışarıdan gelebilecek olan suları geçirimsiz yapmaktadır.

Çimento esaslı su yalıtım ürünleri de betonları geçirimsiz kılmak için kullanılmaktadır. Su yalıtım ürünleri sıvı halde iken beton üstüne rahatlıkla uygulanmaktadır. Betonların hafif titreşim ve hareketlerine eşsiz uyum gösteren çimento esaslı su yalıtım ürünleri, betonlara su geçirimsizliğini sağlamaktadır.

Çatı ve teras tarzı direk suya ya da güneş ışığına maruz kalan alanlarda su yalıtımı sağlayan malzemeler kullanılmalıdır. Akrilik, poliüretan, poliürea esaslı malzemeler bu gibi alanlarda betonu suya karşı etkili şekilde muhafaza etmektedir. Bütün bu uygulamalar beton üstüne doğrudan uygulama yapılabilmektedir. Bunların haricinde beton dökümü esnasında çimento içerisine ilave edilecek, betonu sağlamlaştıran ve su geçirmez yapan su yalıtım malzemeleri de kullanılarak su geçirmez betonlar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.