Bilgi

Sütunlu Matkap

sütunlu matkap

Metal, ahşap ya da başka materyallere delik açmak için kullanılan bu makinalar sütunlu matkap olarak da adlandırılmaktadır. Bu delme makinaları, belirlenen noktada kesme kenarları bulunan bir delme cihazı kullanır. Kesici olan takım, matkabın içinde bir mandren ile sivri uçlu olarak tutulur ve çevrilir ve farklılaşan hızlarda çalışmaya beslenir.

Delme makinaları farklı işlemleri gerçekleştirmek için de kullanılmaktadır. Havşalama, baralama ve karşı savurma işlemi gibi. Bunların yanı sıra noktalama, raybalama ve kılavuz çekme gibi işlemlerde yapabilirler.

Sütunlu Matkap Nedir?

* Mil, matkap ya da kesme cihazlarını tutar ve bir manşonda sabit bir konumda döner. Manşon dönmez, fakat ekseninde paralel bir yönde yatağında kayabilir. Milin bir kesme cihazı ile taşıdığı manşon indirildiğinde, kesme cihazı işin içine dahil olur ve yukarı doğru hareket ettirildiğinde, kesme cihazı işten çıkar.

* Kolon, baş ve manşon takımını desteklemektedir. Matkap preslerinin genelinin sütunu daireseldir ve dayanıklıdır ve baş sütuna cıvata ile bağlıdır. Matkap kafası manşon, mil, elektrik motoru ve besleme mekanizmasından oluşmaktadır. Çalışma tezgahı, kolona monte yapılmış bir kol üstünde desteklenir.

* Çalışma tezgahı, değişik çalışma yüksekliklerine uyum sağlayabilmek için dikey olarak ayarlanabilir. Delme makinasının tabanı bütün makineyi destekler ve zemine vidalandığında, titreşimsiz kullanım ve en mükemmel işleme doğruluğunu sağlar.

Hareketli parçaların ürettiği ısı ve sürtünme nedeni ile yağlama çok mühimdir. Bütün makineler kullandıktan sonra temizlenmelidir.  Yuvalar, oluklar, kayışlar ve kasnaklar makinaların temizlenecek kısımlarıdır. Hareketli parçalara sıkıntı vermemek için talaşlar çıkarılmalıdır. Paslanmayı engellemek için boyanmamış bütün yüzeyler yağlanmalıdır. Fazla ısı, motorun aşırı ısınmasına sebep olabilir. Bundan dolayı kullanma klavuzunda belirtilen aralıklarda kullanım yapılmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz metal işleme makineleri kategorimizde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.