Bilgi

Taş Yünü Nedir? Ne İşe Yarar?

Taş Yünü Nedir? Ne İşe Yarar?

Bazalt ve dolomit tarzı kayalar eritilerek püskürtülmektedir. Bu malzemelerin bakalit ile harmanlanması ve daha sonrasında farklı özel işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde edilen mineral yün çeşidine taş yünü denilmektedir. Taşyünü halk arasında kayayünü yahut rockwool ismi ile de bilinmektedir.

Taşyünü kısacası volkanik bir kaya türü olan bazalt taşının uygun oC’de eritilerek elyaf haline dönüştürülmesi ile meydana gelmektedir. Bazalt siyah renge sahiptir. Ayrıca fazlası ile sert bir kayaçtır. Bu gibi avantajlarından dolayı yapı taşı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mantolama, ses izolasyonu ve yangın izolasyonu sağlamak için kullanılan ortak bir malzeme türü olan Taşyünü etkili yalıtım sağlamaktadır.

Taşyünü bir yapı malzemesidir. Genellikle çatı aralarında, yapı mantolama uygulamalarında ve sandviç panel imalatı gibi işlemlerde her zaman kullanılmaktadır. Bütün bu uygulamalarda kullanılmasına rağmen taşyünü, aslında her gün karşımıza çıkan çok kullanışlı bir malzemedir.

Taş yünü ne işe yarar sorusu son dönemlerde sıklıkla sorumaktadır. Kullanıldığı farklı endüstrileri göz önünde bulundurduğunuzda cevap farklıdır. Avantajları da kullanımına bağlıdır ve sektöre göre değişebilir. Mesela inşaat sektörün de kullanıldığı kadar, organik tarım yapan çiftçiler tarafından da kullanılmaktadır. Çiftçiler taş yününü toprak altına sererek sıklıkla kullanmaktadır.

Taşyünü Ne İşe Yarar?

Taşyünü ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan en iyi malzeme çeşididir. Taşyünü ateşe karşı dayanıklı, ses titreşimi ve emiciliği yüksek özelliktedir. Su iticiliği, buhar geçirgenliği maksimum seviyede olan taşyünü, ısı ve ses yalıtımı amacı ile kullanıldığı için pek çok fayda sağlamaktadır.

Dış cephe yalıtımı için kullanabileceğiniz Taşyünü, fırın izolasyonlarında da kullanılmaktadır. Bina çatılarında, bölme duvarlarında ve çelik kapı yalıtımlarında kullanılan taşyünü, üstün özellikleri ile pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlarda ısı, rutubet ve ses yalıtımı sağlayan taşyünü, dayanıklılığı sayesinde çok güvenlidir.

Günümüzde taşyünü, seracılık ve organik tarım sektöründe de kullanılmaktadır. Köklere sunduğu hava ve su tutucu özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Taşyünü kullanımı sonrasında elde edilen ürünlerde kalite artışı olmaktadır. Taşyünü mekan özelliklerini en iyi derecede tutar. Buda ısı tasarrufu sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.