Uncategorized

Tayrot Nedir? Tamiratı Nasıl Yapılır?

Tayrot Nedir? Tamiratı Nasıl Yapılır?

Beton yapılarda, döküm esnasında betonun çatlamasını ve patlamasını önlemek için bir bağlantı elemanı kullanılır. Kullanılan bağlantı elemanına tayrot denilmektedir. İnşaat sektöründe ise tij demiri veya Tie rood isimleri ile bilinmektedir.

Tayrot kısacası, nervürlü ve mukavemeti maksimum düzeydeki çelik çubuklardır. Betonarme yapılarda, 10’a 10’ların arasına yerleştirilen kolon veya kiriş gibi yapı elemanlarını güçlendirmek için kullanılır. Çelik çubuklar kolon kalıplarına yerleştirilir ve beton kalıbın sıkıştırılması ve açılmasını önlemek için kullanılır.

Betonarme kalıp yapımında bağlantı elamanı olarak kullanılan tayrot, inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemeleri arasında yer almaktadır. Kullanımı fazlası ile kolay olmakla birlikte uzun süreli kullanım için ideal olan Tayrot, kalıp bağlantı ürünüdür. En kaliteli tayrot çeşitleri, en uygun fiyatlarla her bütçeye hitap etmektedir.

Tayrot Deliklerinin Tamiri Nasıl Yapılmaktadır?

Tayrot deliklerinin tamirinde birbirinden farklı yöntemeler uygulanmaktadır. Uygulanan yöntemler ise;

  • İlk etap da mil ve boru başlık tapaları çıkarmalıdır.
  • Delik çevresi çok fazla olmasa da kırıcı el aleti yardımı ile pürüzlendirilmelidir.
  • Deliklerin dolumu için özel olarak imal edilmiş epoksi esaslı ankraj macunu kullanabilirsiniz.
  • Epoksi esaslı macun çeşidi ile delikler tamamen doldurulur. Daha sonrasında ise delik ağız bölümü mala ile düzeltilmelidir. Ağız bölümüne çatlamaları engellemek amacı ile file uygulaması yapılmalıdır.
  • Şantiyelerde kum çimento harcı ya da poliüretan köpük ile boş kısımlar kapatılır. Ancak bu doğru olmayan bir uygulamadır. Çünkü PU köpük zaman içerisinde elastikiyetini ve özelliğini kaybeder. Bunun yanı sıra normal harç ise suyunu kaybeder ve deliğe kıyasla daha minik bir silindir haline dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir