Bilgi

Toprakarme Duvar Nedir?

Toprakarme Duvar Nedir

Donatılı zemin duvarı halk arasında Toprakarme duvar ismi ile bilinmektedir. Son dönemlerde inşa edilen istinat yapılarında çok ekonomik ve etkili bir çözüm olması amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır. Donatılı zemin duvarlar klasik betonarme ya da taş duvar sistemlerine kıyasla fazlası ile esnek yapıdadırlar. Toprakarme duvar deprem gibi doğal afetler karşısında iyi performans göstermektedirler. Bu gibi avantajlarından dolayı Japonya, ABD gibi deprem riski ile karşı karşıya kalan ülkelerde donatılı zemin duvarlar kullanılmaktadır. Sıklıkla talep edilen istinat yapıları arasındaki toprakarme duvarların yapımı çok hızlıdır.

Klasik betonarme istinat yapılarına kıyasla, toprakarme duvarların işçiliği ve montajı daha kolaydır. Bu gibi nedenlerden dolayı ülkemizde de toprakarme duvar sistemleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Toprakarme duvarlar sıkıştırılmış dolgu ile dolgu içindeki donatının beraber çalışması esasına dayanmaktadır. Ancak Toprakarme duvarların kullanımı betonarme duvarların kullanımına benzemektedir. Bütün bunların yanı sıra toprakarme sistem, zeminlerin mekanik niteliklerini ekonomik şekilde tasarlamak amacı ile geliştirilmiştir.

Fazlası ile esnek yapıda olan toprakarme duvarlar, imalat esnasında veya sonrasında olabilecek yatay yahut düşey oturmalara ortam sağlamaktadır. Böylelikle depreme karşı dayanıklı yapılar inşa edilmektedir.

Donatılı zemin duvarları hızlı şekilde yapılmaktadır. Bu durum ekonomik avantaj sunmaktadır. Ayrıca toprakarme duvar yapımı çok hızlı olmaktadır. Bundan dolayı uygulama alanı çevresindeki yerleşim yerlerine çok az rahatsızlık vermektedir.

Toprakarme duvarları, farklı istinat duvarlarına göre daha avantajlı yapan özelliklerinden bir tanesi de depreme karşı çok dayanıklı olmasıdır. Maksimum yük taşıma kapasitesine sahip olan Toprakarme duvarların imalat süreside çok kısadır. Farklı desenlerde ve renklerde üretilen Toprakarme duvarlar ile estetik görünüme sahip yapılar oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.