Bilgi

Trans Mikser Nedir? Ne İşe Yarar?

Trans Mikser Nedir Ne İşe Yarar

Beton santrallerinde imal edilen taze betonun, kullanılacağı şantiye alanına kadar özelliğini yitirmeden, homojen bir biçimde taşınmasında kullanılan araçlara transmikser denilmektedir.

Transmikser Ne İşe Yarar?

Taze Beton santralde üretildikten sonra maksimum 2 saat içerisinde kullanılmalıdır. 2 saat zaman süresince kullanılmayan taze betonlar özelliğini yitirmektedir. Özelliğini yitiren betonlar kullanılamaz hale gelmektedir. Sıcak havalarda zamanında kullanılmayan betonlar akışkanlık ve işlene bilirlik gibi özelliklerini yitirmektedirler. Özelliğini kaybeden betonlar transmikserlerle geri gönderilmektedir.

Transmikser ismi ile bilinen araçlar, taze betonları inşaat alanına kolaylıkla taşımaktadırlar. Taşınma esnasında büyük kolaylık sağlayan transmikserler, hazır betonun homojenliğini koruması için karıştırma yaparlar. Transmikser, betonun homojenliğini ve farklı tüm özelliklerini muhafaza etmesinde kesinlikle kullanılmalıdır. Seri ve hızlı imalat yapmak içinde Transmikser kesinlikle gereklidir. Kısacası Transmikser, taze betonların nakil ve hazırlamasında kullanılan vasıtalardır.

Betonun taşınması, karıştırılması ve boşaltılması için transmikserler kullanılmaktadır. Karıştırma işlemini beton sınıfına uygun değişik devirler de yapan transmikserler, taşımak ve boşaltmak için yaygın olarak kullanılan araçlardır. Hazır Betonların yanı sıra kum, çakıl ya da özgül ağırlığı 2,4 kg/dm3 den büyük olmayan materyallerin taşınmasında da transmikserler kullanılmaktadır.

Son dönemlerde inşaatların olmazsa olmaz araçları olan Transmikserler, kamyon şasisinin üzerine monte edilmektedir. Hazır betonu homojen bir halde karıştırarak kullanılacak alana boşaltma yapan transmikserler, farklı m3 beton alma kapasitesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.