Bilgi

Tuğlamı Kullanmak Daha Sağlıklı? Gaz Beton Mu?

Tuğlamı Kullanmak Daha Sağlıklı? Gaz Beton Mu?

Bir yanda uzun süredir kullanımda olan duvar bloklarından tuğla, diğer taraf da Ytong ismi ile giderek artan bir kullanım grafiği olan gaz beton. Hem tuğlaların hem de Ytong’un artıları ve eksileri vardır. Peki hangisini seçerdiniz? Tuğla mı Ytong mu?

Tuğla Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnsanoğlunun bildiği en eski yapı malzemesi olan tuğla, aynı zamanda en basitlerinden biridir. Uzun süreli ve birçok kişi tarafından kullanıldığı için uygulamada çok fazla zorluk oluşturmaz. Ustalar malzemelere aşinadır.

Tuğlaların her boyutta kullanımı çok kolaydır. Muadillerine kıyasla çok ucuzdur. Birincil malzemesi olan kil, nedeniyle üretimi ve elde edilmesi daha kolaydır. Üretim sırasında hiçbir kimyasal bileşen kullanmaz. Doğal bir ürün olan tuğla çok da sağlamdır. İçerisinden tesisat geçirmesi fazlası ile kolaydır. Tuğla tercih ederek duvarlarınızda istediğiniz şekli çizebilirsiniz.

Tuğla Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Tuğla kullanmanın en önemli dezavantajı ağır olmasıdır. Ağır olması yapıya daha fazla yük bindirmesine yol açmaktadır. Deprem yüklerini arttırmakta ve ana taşıyıcı materyallerin daha büyük kesitli tercih edilmesine yol açmaktadır.

Gazbeton Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gazbeton tuğla malzemesine kıyasla çok hafiftir. Isı ve ses izolasyonu iyidir. Uzun vadeli bir bakış açısıyla Gazbeton ısıdan yalıtım sağlayarak maliyetleri düşürür. Ancak bu müteahhitler için bir avantaj değildir. İhtiyaç duyulduğunda panel şeklinde olan çeşitleri kullanılarak geniş açıklı olan yapılarda daha pratik kullanım yapılabilmektedir.

Panel tipi gazbeton çeşitleri ayrıca taşıyıcı özellik göstermektedir. Böylelikle ekstra bir taşıyıcı kullanımına ihtiyaç kalmadan tek başlarına kullanım yapılabilmektedir. Bütün bu avantajlarının yanı sıra düz bir yüzeyi olduğundan daha az sıva malzemesi kullanılmaktadır.

Gazbeton Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Gazbeton tuğlaya kıyasla çok maliyetlidir. Ayrıca gazbeton, tuğladan daha iyi bir yalıtım malzeme olmasına rağmen nispeten yeni bir malzemedir. Bu nedenle uygulama sırasında özel uzmanlık gerektirir.

Doğru uygulama yapılmazsa binada çatlaklar meydana gelebilir. Su geçirgenliği, ısı ve ses geçirgenliği yükselerek konforsuz bir zemin oluşturabilir.

Tuğla Mı Kullanmalıyım? Gazbeton Mu?

Tuğla mı Ytong mu? Karar verirken aslında net bir yanıt vermek doğru değildir. Tuğla ve Gazbetonun birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Yukarıda listelemiş olduğumuz avantajlar ve dezavantajları inceleyerek tercih yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.