Bilgi

Türkiye’de Çimento Üretiliyor Mu?

Türkiye'de Çimento Üretiliyor Mu

Kireç taşı ve alçı gibi maddelerden elde edilen klinker adlı ara maddenin öğütülmesi sonucunda çimento elde edilmektedir. Ülkemiz genelindeki birçok farklı ilde de çimento üretimi yapılmakta ve insanlara istihdam sağlanmaktadır. Türkiye’de çimento sektöründe, üretimin yapıldığı entegre tesisler, öğütme-paketleme tesisleri ve pek çok çimento fabrikası bulunmaktadır.

Ekonomik büyümenin en önemli göstergelerinden bir tanesi de çimento sektörüdür. Çimento sektörünün üretim faaliyetleri Ülkemizde de uzun süredir yapılmaktadır. Mevsimsel etkenler çimento üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. İlkbahar ve yaz ayları başta olmak üzere ülkemiz genelinde inşaat faaliyetleri hız kazanmaktadır. Çimento talebinin bu süreçte artışı çimento sektörde üretimin canlanmasına neden olmaktadır.

Ülkemiz çimento üretimimin yanı sıra dış ticaretten aldığı paylarla, Dünya çimento sektörü için önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde çimento üretimi yapan birçok farkı firma bulunmaktadır.

Türkiye’de gerçekleştirilen çimento üretiminin büyük bir bölümü iç tüketim için kullanılmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı ihracat yapılan oran üretim oranına kıyasla çok düşüktür. Bu verilere rağmen Ülkemiz çimento üretiminde Dünya genelinde ilk 10 ülke içinde bulunmaktadır. Ayrıca dünya Çimento ihracatında ise üçüncü sıradadır. Çimento ihracatı Ülkemizin miktar bakımından en yüksek ihracat gerçekleştirdiği inşaat malzemesidir.

Türkiye çimento sektörü, üretim kalitesi, sektörün en iyi şekilde gelişimini devam ettirebilmesi için kurulan Ar-Ge merkezleri, verilen eğitimler, doğaya, insana ve iş sağlığına olan hassasiyeti ve gerçekleştirilen yatırımları sayesinde Dünya çimento sektöründe çok önemli bir konumda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.