Bilgi

Tüvenan Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tüvenan Nedir Nerelerde Kullanılır

Maden ocaklarından çıkarılmış ve herhangi bir zenginleştirme uygulaması yapılmamış cevher, kömür ya da kum çakıl karışımı materyallere Tüvenan denilmektedir.

Tüvenan ismi ile bilinen materyaller, inşaat ve madencilik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. İnşaat ve madencilik sektöründe tüvenan aynı anlamda kullanılmaktadır. Tüvenan malzemesinin kullanım yerleri ve biçimleri kullanıldığı sektöre göre değişiklik göstermektedir.

Tüvenan Nerelerde Kullanılır?

Tüvenan inşaatçılık da ve Madencilikte kullanılmaktadır.

Tüvenan Agrega, boy sınıflarına ayrılmadan, bulunduğu gibi kullanım yapılan natürel karışık agregadır ve İnşaatçılıkta kullanılmaktadır. Tüvenan Agrega, ocaklarda ya da derelerde de kullanılmaktadır. Boy gruplarına ayrışmadan kulanım yapıldığı için pek çok avantaj sağlamaktadır. Bunların yanı sıra Tüvenan Agrega, herhangi bir yıkama kurutma tarzı uygulama görmeden, çıkarıldığı gibi kullanılan agrega yığınlarıdır.

İşlenme yapıldıktan sonra agrega olarak nitelendirilmektedir. İşlenme süreci ise yıkanması ve kurutulmasını kapsamaktadır. Ancak dane çaplarına ayrışması için eleme uygulaması da işlenme süreci içerisinde yer almaktadır.

Tüvenan Agrega özellikle sıkışabilme özelliğinden dolayı dolgu malzemesi olarak da tercih edilmektedir. Karayolları dolgu sahaları, baraj dolguları ve yapı inşaatı dolguları gibi dolgu ihtiyacı olan bütün şantiye sahalarında kullanıma uygundur.

Herhangi bir işlem gerçekleştirilmeden doğrudan yataktan alınan cevher içeriğine tuvenan cevher ismi verilmektedir. Kısacası Maden ocağındaki yataktan çıkarılıp işlenmemiş yeni çıkan cevher tuvenan cevherdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.