Uncategorized

Üstübeç Macunu Nedir?

Üstübeç Macunu Nedir

Renk endüstrisi kendini yeni bir düzeye genişletti ve herkes üzerinde kontrolü olan bir boyut olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Renklerin ve parlaklığın önemli olduğunu bilen herkes onun sırlarını öğrenmek ister. Bu noktada renklerin yoğunluğunu arttırmak için bazı faktörler kullanılır.

Üstübeç, boya kıvamını arttırmak için kullanılabilen toz çeşitleri arasında bulunmaktadır. Genellikle yağ bazlı kaplama ve dolgu işlerinde kullanılır. Üstübeç terimi yaygın olarak kullanılmadığı için iyi bilinmemektedir. Fakat boyaların parlaklığını ve kalınlığını arttırdığı için renk yoğunlaştırıcı olarak adlandırılmaktadır.

Üstübeç, renk pigmenti olarak kullanılan bir toz çeşididir. Renkli ya da beyaz boya üretiminde pigment olarak kullanılan üstübeç, sektörde sıkça tercih edilmektedir. Boyaların yoğunluğunu olması gereken oranda artırılması için de kullanılmaktadır. Üstübeçler son dönemlerde yağlıboya ve macunlarda dolgu gereci olarak da kullanılır. Beyaz ya da renkli olan üstübeç, çok örtücü zehirli bir madeni toz çeşididir.

Kimyasal içerikli özellikteki üstübeç, bazik kurşun karbonat barındırmaktadır. Tual yapımı esnasında kullanılan üstübeç, bezir yapı ile harmanlandığında cam macunu oluşmaktadır. Böylelikle cam materyallerinin kaplanması ve daha parlak olması sağlanmaktadır.

Üstübeç son derece dayanıklıdır. Bu özelliğinin haricinde dış cephe ve tuvaller için hazırlanan boyalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan ilave madde ile üretilen macuna da üstübeç macunu ismi verişmiştir.

Kötü hava koşullarının etkisine maruz kalan dar yarık ve çatlakların doldurulması için Üstübeç macunu idealdir. Maksimum dayanıklı bir macun çeşidi olan Üstübeç macununun üretiminde farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir