Bilgi

Yağmurlu Havada Beton Atılır Mı?

Yağmurlu Havada Beton Atılır Mı

Sonbahar ve kış aylarının başlamasıyla birlikte ülke genelinde yağışlı günler yaşanır. Hava koşullarının halen devam etmekte olan inşaat projeleri için önemli bir faktör olduğunu hatırlamak önemlidir. Ancak yağmurun beton dökülmesine etkisi nedir? Yağmur sırasında beton dökebilir mi? Ya da beton atıldıktan sonra yağan yağmur problem oluşturur mu? sorularını birçok insan aklından geçirmiş yahut deneyimlemiştir. Bu yazımızda bu soruları ayrıntılı şekilde cevaplıyoruz.

Çimento, agrega, su ve birbirinden değişik katkı materyallerinin belirli bir oran ile harmanlanması sonrasında oluşan betonun dökümü esnasında hava koşulları dikkate alınmalıdır. Çünkü betonun su dengesini yağan yağmur suyu değiştirmektedir. Bu durum çimento kalitesini bozmaktadır. Yağmur suları yalnızca beton kalitesini farklılaştırmak ya da etkilemekle kalmamaktadır. Çünkü yağmur suları betonların işlene bilirliğini de etkilemektedir. Bundan dolayı şiddetli bir yağmurda ise beton dökümünden kaçınmak gerekir. Çünkü şiddetli yağmur esnasında dökülen taze beton da su oranı yağmurla birlikte değişmektedir. Yağmur suyu betonun genel yapısını zayıflattığı için betonda dayanım kaybına yol açabilmektedir.

Yağmurun yalnızca beton atılması anında değil taşıma, sıkıştırma ve kürleme uygulamaları yaparken de etkileri bulunmaktadır. Betonlar yoğun yağmur altında özelliğini kaybedebilir. Çünkü yağmur suları katkı maddeleri oranlarının değiştirmektedir.

Beton dökümünün ilk başlarında yağmur yağmaya başlarsa, sular tamamen betona karışmaktadır. Bu durum fazlası ile riskli sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak beton agregalarının dibe çökmesi ve de şerbet karışımın üst bölüme yığılması yaşanabilir. Kalıbın doğru çakılmaması durumunda kalıp arasında sızıntılar yaşanabilir. Bunun yanı sıra kalıbın patlaması da yaşanabilir. Kısacası dökülen beton zayıf ve büzüşme çatlaklarına sahip olur.

Kürleme zamanında yağan yağmur, beton mukavemetini etkilememektedir. Kürleme zamanı ise betonun atılmaya başlanmasından 600 dk. sonradır. Yağmur suyu bu süreçte betona faydalıdır ve daha kaliteli bir beton için destek olur. Beton dökümü planı yapılırken güncel hava durumu ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve beton ona göre atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.