Bilgi

Yağmurlu Havada Sıva Yapılır Mı?

Yağmurlu Havada Sıva Yapılır Mı

Yağmurlu havada sıva yapılır mı? Sıva yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler için bir araya derledik. Sıva hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yağmurlu havada sıva yapılır mı? diye soracak olursanız, yağmur ve kar gibi yağışlı havalar esnasında ya da yağış ihtimalinin olduğu zamanlarda sıva yapılması doğru değildir.

Sıvalar inorganik yahut organik bağlayıcı içermektedir. Bu nedenler sıvaların kullanımı esnasında birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Duvar gibi alanlara uygulama yapılacak olan sıvalar da ilk etap da duvar örme işlemi tamamlanmalıdır. Daha sonra harcın prizini alması beklenmeli ve ardından sıva işlemine başlanmalıdır. Duvarlarda ilk başta iç sıva, iç sıva sonrasında dış sıva uygulanmalıdır.

Yeni sıva yapılmış olan yüzeyler çevre faktörlerine karşı muhafaza edilmelidir. Aşırı güneş, don, rüzgar ya da yağmur gibi etkenlere karşı önlem alınmalıdır. Sıcaklık +5°C altında ise sıva yapılmamalı veya gerekli olan tedbirler eksiksiz olarak alınmalıdır. Ayrıca sıcaklık +35°C üstünde ise yine aynı şekilde sıva uygulanmamalı yahut birtakım önlemler alınmalıdır.

Birden çok katman barındıran sıva uygulamalarında ise birinci uygulanan sıva daha yüksek dozajda yapılmalıdır. Birinci katman uygulandıktan sonra, diğer katman için minimum 1 gün beklenmelidir. Dış sıva uygulamalarında dış etkilere karşı sıvanın dayanıklı olması için de bazı hususlara özen gösterilmesi gerekmektedir. Mesela dış sıva mümkün olduğunca eksiksiz ve yamasız olarak uygulanmalıdır. Ayrıca iskelenin uygulama yüzeyi ile ilişkisi olmamalıdır.

Sıva uygulaması yapılacak olan yüzeyler de atıklar, stabil olmayan parçalar ve harçlar olmamalıdır. Duvar imalatı esnasında don gibi değişik etkiler sonucunda bozulma gibi olumsuzluklar mevcutsa sıva öncesinde ilk olarak tadilat yapılmalıdır. Tesisat işlemleri de sıva öncesinde eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Sıva harcı hazırlanırken kullanılacak olan malzemelerinin karışım oranları standartlara uygun olmalıdır.

Yağmurlu hava koşullarında ilk önce iş güvenliği bakımından ve sonrasında ise yağan yağmur uygulanacak olan sıva malzemelerinin içeriğini bozacağı için sıva yapılmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.