Bilgi

Yeni Dökülen Beton Ne Zaman Sulanır?

Yeni Dökülen Beton Ne Zaman Sulanır

Beton hazırlama aşamasında iken karışımına eklenen su, betona olumsuz yönde etki ederek, genel olarak betonların dayanımını düşürmektedir. Fakat prizini almış olan betona sonradan eklenen su beton için son derece önemli ve yararlıdır.

Beton dökümü tamamlandıktan sonraki 12 saat sonrasında kür uygulanmasına başlanmalıdır. Belirtilen süre içerisinde günde en az 2 defa beton sulanmalıdır. Beton sulaması yapılırken sabahın erken saatleri ya da akşam güneş batımı saatleri tercih edilmelidir. Yeni dökülen betona doğru sulama yapılarak betonun nem ve rutubeti muhafaza edilmelidir. Yeni dökülen betona yapılan doğru sulama betonun korunması da sağlamaktadır.

Yeni döküm yapılan beton ne zaman sulanır? Yeni dökülen beton, döküldükten sonra bol su ile minimum 7 gün süresinde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa sulanmalıdır.

Yeni dökülen betonlarda birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeni dökülen beton belirli periyotlarla sulanarak, beton sürekli olarak nemli görüntüde kalmalıdır. Betonların nemli ya da ıslak görünümünü yitirmemesi, beton kalitesi için gerekmektedir. Kısacası bir gün içerisinde betonu 1 defa sulamak betonların bakımı için kesinlikle yeterli değildir.

Yeni dökülen betona zamanında su dökülmezse veya sulanmazsa, birtakım sorunlara yol açmaktadır. Çünkü beton sulanmadığı takdirde ya da alternatif metotlarla bakımı yapılmaz ise betonda beklenen dayanıma kavuşamaz. Yeni dökülen beton özellikle ilk 7 ile 10 gün süre zarfınca sulanmalı ve sürekli olarak nemli görüntüsünü korumalıdır.

Yeni döküm yapılan beton ne zaman sulanır veya beton dökümünden ne kadar süre sonra sulama yapılmalıdır gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.