Bilgi

Zemine Hangi Beton Kullanılır?

Zemine Hangi Beton Kullanılır

İnşaat malzemeleri arasında yer alan ve sıklıkla kullanılan betonun pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda beton çeşitleri içerisinde yer alan ve zeminde kullanılan betonlara değineceğiz. Beton, çelikle birlikte günümüz koşullarında en önemli inşaat malzemelerinden bir tanesidir. Betonlar ana taşıyıcılığın yanı sıra, bitiş malzemesi ve estetik uygulamalar gibi pek çok alanda da kullanılmaktadır.

İnşaat işleri esnasında en çok kullanılan beton çeşitleri farklı kullanım alanına sahiptir.

C12/15 beton çeşidi yapılarda temele yapılan blokaj üstüne uygulanmaktadır. Yapıların temelinin zemin ile olan temasını yok ederek donatının korozyonunu engellemek için kullanılmaktadır. Ayrıca bu uygulamada genel olarak rutubet yalıtımı ve zemin tesviyesini sağlanmak amacı ile de C12/15 beton kullanılmaktadır.

Grobeton C8 ve C16 arası beton sınıfıdır.  Bu gruptaki beton koruma betonu olarak tabir edilmektedir. Cm² de 160 kg ağırlığa dayanan C16 beton sınıfı, beton temel atılırken zemini düzeltmek için kullanılmaktadır. Yalıtım uygulamalarının yapılması ve demir işlerinin gerçekleştirilebilmesi için temele C16 beton atılmaktadır. C16 beton çeşidi içerisinde demir bulunmaz. Bundan dolayı donatısız beton olarak da bilinmektedir.

Baskı beton diğer bir ifade ile pressbeton hemen hemen her zemine uygulanabilir özelliktedir. Talep edilen bütün desenler ve baskılar pressbeton çeşidinde kullanılabilmektedir. Pressbeton tek tek döşeme yapılmış taş görüntüsü vermektedir. Çok değişik renklerin ve desenlerin kullanılmasına imkan sunan baskı beton zeminlerde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Wash beton çeşidi zeminlerde kullanılan bir beton çeşididir. Kayganlık olabilecek zeminlerde, sık kullanıma maruz kalan iç veya dış bütün mekanlarda wash beton sıklıkla kullanılmaktadır.

Çok ağır yüklerin taşınmadığı zeminlerde köpük beton, endüstriyel betonlarda lifli beton ve aşınma karşı dayanıklı zeminlerde ise polimer beton kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.