Bilgi

Zımpara Makinası Nedir?

zımpara makinesi

Otomotiv ve ahşap sektörlerinde, yüzeylerin daha pürüzsüz duruma gelmesi için, talaş kaldırma eylemini yapan cihazlara zımpara makinası denir.

Zımpara Makinasının Özellikleri Nelerdir?

Metal işleme makineleri arasında olan zımpara makinesinin, günümüzde imal edilmiş gelişmiş çeşitlerinde, inanılmaz fonksiyonları bulunmaktadır. En önemli avantajı ise yapılan bütün işlemlerde, doğrudan mikro filtre toz torbasına veya elektrikli süpürgeye bağlanarak tozsuz çalışma ortamı sunmasıdır. Ayrıca muhteşem kullanım için ergonomik olarak dizayn edilmiş olan, yumuşak kavramalı tutacaklarının bulunmasıdır.

Zımpara ve güç rezervlerine kusursuz bir biçimde uyum sağlayan, motor güçleri ve devir sayısı ön seçimlerinin bulunması. Titreşimi minimuma düşüren, ayrıştırılmış motor gövdeleri ve basıncı eşit şekilde dağıtan, muazzam yüzey kalitesi mevcuttur.

Zımpara makinelerinde bunun haricinde, cırt cırtlı tutturmaya sahip olmayan zımpara kağıtlarının bile, kusursuz oturmasını sağlayan yeni üretilen kağıt germe sistemi bulunmaktadır. Zımpara makinelerinde harici güç kaynağına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Zımpara cihazlarında geliştirilmiş ağırlık ve güç oranları bulunmaktadır. Kullanım datasını kusursuz bir biçimde geriye getirebilme özelliği, gelişmiş teknoloji ile beraber eklenmiş durumdadır. Zımpara cihazlarının güç kabloları değiştirilebilir özelliktedir.

Geliştirilen hız kontrol modülü nedeniyle, farklılaşan hız seviyeleri ile zımpara makinası tercih edilmektedir. Pad freni, elektrik frenli motoru yer alan makinelerde, yeni tasarım özellikleri sayesinde kavuşulan simetrik yapı ile el değiştirme problemi de ortadan kalkmış oluyor. Gövdenin uzatılması ile makinelere, çift elle kavrama özelliği sunulmuştur. Yeni dizaynlar nedeniyle, zımpara makineleri fazlasıyla hafiflemiş durumda. Bütün elektrikli makinelerin yanı sıra, motorda aşınma ve hasara yol açan, tozu önleyen kapalı yapım avantajı da yer almaktadır.

Zımpara makinelerine, çalışmaya yumuşaklık sağlayan, yapım avantajı da eklenmiştir. Zımpara makinesinin modellerine göre de özellikleri farklılaşmaktadır. Bant zımpara makinesinin özellikleri arasında, yüzey üzerinde metal sürtme ve bileme uygulaması yapmasıdır. Alçıpan, tavan, duvar,  alçı, parke zımpara makinesinin özelliği ise yüzeylerde meydana gelen pürüzleri temizleme işlemidir. Bu makineler tercih edildiğinde işçilik kalitesi yükselmektedir.

Zamandan tasarruf etmeyi sağlayan bu makineler, mevcut marka ve modeller içerisinde en çok işleve sahip olan makine çeşitlerindendir. Kalibre zımpara makinesinin özelliği, homojen olarak, işlenecek malzemenin tek bir ölçüye getirilmesi anlamına gelen ölçümleme uygulaması ve yüzey temizleme işlerini yapmasıdır.

Disk zımpara makinasının özelliği ise geniş mekanlarda el ile tercih edilen, dikey ve yatay kullanım imkanı sunan bir makine olmasıdır. Bu makinede tercih edilen diskler, kullanılan zımparaya ve ebatına göre farklılaşmaktadır. Fırça zımpara makinesinin özelliği, çapak temizleme işlerinde tercih edilmesidir. Temizleme uygulaması döner bir tel fırça ile yapılmaktadır. Titreşimli zımpara makinesinin özelliği, zımparalama uygulamasını titreşim ile yapmasıdır. Marangozların tercih ettiği bir çeşit zımpara makinesidir. Zımpara makinesinin en büyük avantajı, takılan değişik zımpara kağıtlarıyla değişik işler yapabilmesidir.

Zımpara Makinesi Fiyatları

Zımpara makinesi fiyatları markasına, modeline ve üzerinde kullanılan aksesuarların fiyatlarına göre farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.